Tavoittavuus ja tyytyväisyys
Vuonna 2007 lähes kaikki suomalaiset seurasivat YLEn tv- tai radiokanavia tai nettiä vähintään kaksi tuntia viikossa. YLEn osuus kaikesta tv:n ja radion seuraamiseen päivittäin käytetystä ajasta oli 48 % eli yhteensä lähes 2 tuntia 47 minuuttia.
YLEn televisio tavoitti viikossa 90 %, radio 65 %, uudet mediat kuten yle.fi yhteensä 45 % ja ruotsinkieliset mediat yhteensä 15 % kaikista suomalaisista.
YLEn ohjelmista uutiset tavoittavat suomalaiset parhaiten. YLEn uutisia seuraa eri medioista päivittäin jopa 73 % yli 15-vuotiaista suomalaisista. Asiaohjelmat tavoittavat medioissa viikoittain 70 %, viihde 69 %, urheilu 61 % ja alueelliset ohjelmat 59 % väestöstä. Kotimainen draama tavoittaa puolet suomalaisista viikoittain.
Suomalaisten tyytyväisyys YLEen on hieman kasvanut vuodesta 2006. Yhteensä 44 % on joko erittäin tyytyväisiä tai tyytyväisiä YLEn medioihin, 87 % on vähintään melko tyytyväisiä. Naiset ovat miehiä tyytyväisempiä ja vanhemmat ikäryhmät nuorempia tyytyväisempiä YLEen. Nuorimpien tyytyväisyys on laskenut edellisvuodesta.
Suomalaiset ovat eri ohjelma-alueista tyytyväisimpiä uutisiin (92 % vähintään melko tyytyväisiä). Toiseksi tyytyväisimpiä ollaan lasten- ja nuortenohjelmiin, erityisesti 2–9-vuotiaiden lasten vanhemmat (95 %) ovat tyytyväisiä niihin. YLEn urheilutarjontaan on 85 % vähintään melko tyytyväisiä, asiaohjelmiin 92 %, alueohjelmiin 86 % ja television ajankohtaisjournalismiin 89 %.
Vuoden katsotuimmista ohjelmista Tasavallan Presidentin Itsenäisyyspäivän vastaanotto säilytti edelleen ykkösasemansa hieman yli 1,9 miljoonalla katsojalla. Toiseksi katsotuin tv-ohjelma oli Eurovision laulukilpailujen finaali, jota katsoi lähes yhtä moni 1,9 miljoonan yleisöllään. YLE Urheilun lähetyksistä jääkiekon MM-kisojen loppuottelu keräsi keskimäärin 1,5 miljoonaa katsojaa.
Asenne tv-maksuun ennallaan
Lähes kaikki suomalaiset (87 %) tietävät tv-maksun YLEn ohjelmien tärkeimmäksi rahoitusmuodoksi. Tv-maksulle saatu vastine on pysynyt vuoden 2006 tasolla ja jopa hieman kohentunut. Suomalaisista 61 % kokee saavansa tv-maksulle vastinetta vähintään melko hyvin. Samalla vain erittäin huonosti vastinetta saavien osuus on selvästi vähentynyt edellisvuodesta.