-
ons, 17.04.2013, klo 15:42

Yle satsar på sin verksamhet i Mediapolis i Tohloppi

Yle utvecklar sin verksamhet i Tohloppi. I framtiden producerar Yle mera innehåll i Tammerfors också till andra Yle-kanaler än Yle TV2. Alla Yles studio- och produktionslokaler i Tohloppi har förnyats under hösten och vintern. I fortsättningen är Yles produktion i Mediapolis helt och hållet i HD-kvalitet.

Verksamhetscentret Mediapolis byggs som bäst i Tohloppi i Tammerfors. Mediapolis sammanför aktörer inom den kreativa branschen och förutom Yle är innehållsaktörer inom AV-branschen, ICT-företag och läroinrättningar involverade. Mediapolis byggs stegvis. En betydande milstolpe har nåtts om ett år, sommaren 2014, då ungefär 400 studerande från konst- och kommunikationslinjen vid Tammerfors yrkeshögskola, TAMK, flyttar till Mediapolis.

”Yle har en synlig position i Tammerfors tack vare Tohloppis  och Yle TV2:s långa historia, och vi vill vara med och utveckla Mediapolis till ett flaggskepp inom branschen. Förutom vår egen innehållsproduktion sysselsätter vi redan nu på ett betydande sätt den inhemska kreativa branschen utanför Yle, både produktionsbolag och enskilda aktörer. Genom Yle kanaliseras ca 50 miljoner euro årligen till finländska aktörer inom den kreativa branschen. Mediapolis stärker ytterligare vår verksamhet i Birkaland”, säger Yles vd Lauri Kivinen.

Mera fiktion i Tammerfors

”I framtiden producerar Yle i Tammerfors mera innehåll också till Yles andra kanaler än Yle TV2. Yle har som mål att inom de närmaste åren satsa på produktion av nytt inhemskt innehåll också tillsammans med privata produktionsbolag och läroinrättningar. Vi söker och utvecklar nya programformat med exportpotential. I Mediapolis kommer fiktion och historieberättande att ha en starkare roll än tidigare”, säger direktören för Kreativa innehåll, Ville Vilén.

Fram till nu har en stor del av uttryckligen Yle TV2:s program producerats i Tohloppi i Tammerfors. Av t.ex. Yles barnprogram görs 95 procent i Tammerfors. Också Yles egenproducerade drama (inklusive radio och Svenska Yle) är till 68 procent producerat i Birkaland. Utöver drama producerar Yle fakta- och aktualitetsprogram samt evenemang i Tohloppi.

Yle har under de senaste åren investerat i studio- och produktionslokalerna i Tammerfors, samt gjort djärva förnyelser. Förutom HD-studior och virtuella studior har man skapat en modell för distansproduktion i Tammerfors. Också den övriga verksamheten har utvecklats och man har effektiverat användningen av de förnyade studiorna och produktionslokalerna. Med allt det här säkras en hög användningsgrad för studiorna i Tammerfors.

Verksamheten i Mediapolis inleds etappvis redan i år. För Yle innebär Mediapolis flera nya möjligheter. ”Satsningarna på produktutveckling mångdubblas i Mediapolis, jämfört med tidigare. Vi söker också teknologiska innovationer. Produktutvecklingen stärks av att vi för ett intensivt samarbete med universiteten och övrig innovationsverksamhet på området, samt med privata produktionsbolag och uppstartsföretag inom media, säger Yles produktionsdirektör Janne Yli-Äyhö.

Yle sålde sina fastigheter i Tohloppi till Technopolis Oy på hösten 2012. Då beslöt Yle att avstå från ca 7000 kvadratmeter, och renovera dryga 4000 kvadratmeter kontorslokaler för eget bruk. De första renoveringarna av Yles lokaler i Mediapolis inföll under perioden mars-augusti och de följande beräknas vara från september i år till mars 2014.