-
tis, 26.02.2013, klo 13:44Gitte Laurell, Pia Stoltzenberg

X3M-tv är här!

Isa Mårtensson och "Petski" Westerholm. Foto: Dan Gustafsson/Yle Bildtjänst

Yle X3M får en ny familjemedlem om två veckor, den 12 mars. X3M-tv är direktsänd webb-tv med Isa Mårtenson och Petski Westerholm. En kaffepaus lång. Tre gånger i veckan.

”X3M-tv är ett helt nytt program som du kan se live var som helst, eller senare när du vill via Arenan. Vi vaskar fram guldklimparna ur nätet, och ser till att du inte missar det som alla kommer att snacka om”, konstaterar Isa och Petski.

Peter ”Petski” Westerholm är bekant från A-laget och Magnus och Petski på tv, och Isa Mårtenson från Succémorgon. Bägge har jobbat på Radio X3M i flera år och Petski också med tv, men webb-tv är nytt för dem båda.

”Det ska bli otroligt roligt att äntligen få visa upp hela kanalen och vad vi kan när det kommer till det visuella och grafiska”, funderar Petski.

”Det bästa med att får börja göra webb-tv är att jag äntligen kan visa alla dumma katt- och skunkvideon jag skrattar åt på jobbet. Det värsta är att jag inte nu bara i efterhand analyserar vartenda ord jag säger utan också måste fundera varför jag stod, gick och satt just så som jag gjorde”, inflikar Isa.

Ett nytt tänk på Yle

För Yle innebär X3M-tv ett helt nytt koncept både vad gäller innehåll, utförande och produktionsteknik. Tanken är att det här konceptet ska kunna användas också för annan innehållsproduktion i framtiden.

”Vi vänder ett blad i Yles historia genom att producera direktsänd webb-tv för den unga publiken på svenska i Finland”, konstaterar mediechef Carin Göthelid.

Att X3M-tv sänder på webben är självklart. Det är där publiken finns. På eftermiddagarna har de unga antingen nyss kommit hem från skolan eller kanske har en kaffepaus på jobbet. Den som inte finns på nätet just då kan plocka fram sändningen på Arenan. Och det är det som är tanken: Var och en ska kunna ta till sig X3M-tv då den vill.

”Vi vill ge ett litet paket med det viktigaste, sjukaste och hetaste från världen som tittaren kan ta med sig och ta del av var han/hon än är, påpekar programledarduon. X3M-tv är ändå mer än bara live webb-tv; det är ett program där vi plockar ut det viktigaste ur hela medieflödet, vinklar om nyheter och fenomen och packar allt i ett litet paket som du kan ta med dig. Programmet är till för alla nyfikna, intresserade och alla som vill skratta”, konstaterar X3M-tvs producent Anders Alanen.

X3M-tv sänds tisdagar, torsdagar och fredagar kl. 14.45 på x3m.yle.fi och arenan.yle.fi med start tisdagen den 12 mars.