Mitkä ovat Ylen teräväpiirtolähetysten tekniset ominaisuudet?

Lähetyksen kuvasuhde on Yle HD:lla on laajakuva eli 16:9.

Ääni on Dolby Digital 2.0 stereo tai monikanava- eli tilaääni (5.1), kun sellainen on tarjolla.

Lähetysstandardi antenniverkon HD-lähetyksissä on DVB-T2. Nykyiset digi-tv- eli SD-lähetykset ja aiemmat HD-koelähetykset noudattivat standardia DVB-T.

10 kommenttia

Mikä on Ylen hd-lähetysten resoluutio? Miten käytetty resoluutio suhtautuu EBU:n suosituksiin? Mikä on Ylen oman studiotuotannon ja vaikkapa Suomeen tulevan olympialaissignaalin resoluutio?

Itse olen ainakin huomannut että HD lähetykset lähetetään 1080i resoluutiolla eli 540 juovaa ja 540 juovaa ja nämä yhditettynä tulee tuo 1080i. Kai sarjat oat 1080p mutta lähettäähän tätä ei voi koska se vaatisi liian paljon kaistaa. Mielestäni urheilussa suositaan 1080i50 resoluutiota mutta nämä ovat nyt vain päätelmiä mutta eiköhän Yle tiedä itse paremmin

Arto, lähetysten resoluutio on 1920*1080i (EBUn suositus 1920*720p) ja tapahtumatuotantojen formaatti on 1920*1080i25.
-Minna Ollenberg, Viestintä, Yle

Minna, tarkoititko tuolla EBUn suosituksella resoluutiota 1280x720 pikseliä? 1920x720 olisi kuvasuhteeltaan melkoisen laaja..

- Elja

Onko muuten Game Of Thrones siis 1080i ja 5.1 kanavaisella äänellä höystetty?

Hei Elja, pahoittelen etten huomannut ja heti reagoinut Minnan vastauksessa hänelle tullutta pientä kirjoitusvirhettä: "EBU suositus 1920*720p" pitää tietenkin olla 1280x720p/50. (p = progressiivinen, i = interlaced eli lomiteltu). Olin kysymyksessäni kiinnostunut Lontoon olympialaisten tulevasta käytännöstä.

EBU on tutkinut jo IBC 2006 Amsterdamin näyttelyn katselijakokeissa tv-kuvaformaattien parasta soveltuvuutta tv-tuotannossa. Silloin lopputulema oli, että vähäisemmällä bittivirralla 720p/50 on parempi kuin 1080i25. Suuremmalla bittivirralla on asia päinvastoin.

Googlaamalla EBU TECH 3299 sekä EBU TECH OCT 2006 HANS HOFFMANN saa kaksi PDF-tietopakettia asiasta.

Olematta asiantuntija ymmärrän, että olympialaisten televisiointi sisältää runsaasti nopeata liikettä, jolloin kuvanvaihtonopeus 50 kuvaa/s seuraa liikettä tarkemmin kuin 25 kuvaa/s. Eli sadan metrin juoksussa kuva 20 cm:n tai 40 cm:n välein. Uudet vastaanottimet taitavat kyllä muodostaa laskennallisesti kuvia taajemminkin, 200 Hz:n koneet.

Millä koodekilla lähetykset on pakattu? MPEG-2 vai MPEG-4?

MPEG-4!

Elisa Viihteen kautta tehdyissä YLE HD-lähetysten nauhoituksissa ei ole tekstitystä. Samaa ongelmaa ei ole MTV3 HD -kanavan kanssa.

Hei Tuomo! Yle HD kanavan tekstityksessä ei ole ollut mitään häiriöitä lähetyspäässä. Ongelma on Elisan järjestelmissä, joten ole yhteydessä heidän asiakaspalveluun.

Ylen tekninen neuvonta
palaute.tekniikka@yle.fi