To, 11.03.1999, klo 02:00

Ylen yleisökertomus: tv-maksulle saadaan entistä paremmin vastinetta

Yleisö kokee saavansa entistä paremmin vastinetta 2 markan ja 42 pennin päivittäiselle tv-maksulle (entinen tv-lupamaksu). Vuonna 1998 kahdeksan prosenttiyksikköä useampi kuin edellisenä vuonna eli 73 prosenttia suomalaisista koki saavansa vähintään melko hyvin vastinetta tv-maksulleen.

Yleisradio on jo toisen kerran liittänyt tilinpäätökseensä erillisen yleisökertomuksen, jonka tarkoituksena on kertoa yhtiön tavoitteiden toteutumisesta nimenomaan yleisön näkökulmasta. Yle yleisöjen palveluksessa – yhteenveto vuoden 1998 yleisötutkimuksista –raportissa on selvitetty mm. television ja radion tämänhetkinen markkinatilanne, kanavia koskevat odotukset, Ylen julkisen palvelun arvostus, tyytyväisyys television ja radion ohjelmistoihin sekä yleisön asenteet tv-lupamaksuun ja uusiin medioihin.

Radio- ja televisio-ohjelmia seurataan keskimäärin kuusi tuntia päivässä. Ylen televisio- ja radiokanavien osuus kuuntelusta ja katselusta on 54 prosenttia. Radion ja TV:n ohjelmatarjonta on lisääntynyt vuoden 1998 aikana, mutta kuunteluun ja katseluun käytetty aika ei enää ole kasvanut. Television puolella Nelonen on vienyt jonkin verran katsojia MTV3.lta ja Yleltä. Radion puolella kaupalliset kanavat ovat lisänneet suosiotaan.

Vaikka Yle on kasvaneessa kilpailussa menettänyt katselu- ja kuunteluosuuksiaan, tyytyväisyys Ylen kanavien tarjontaan on kasvanut. 90 prosenttia yleisöstä on vähintään melko tyytyväisiä Ylen tarjontaan. Sekä kuuntelun ja katselun määrä että tyytyväisyys tarjontaan on sitä suurempi, mitä vanhemmasta vastaanottajasta on kysymys.

Julkista palvelua arvostetaan

Lupamaksajat kannattavat monipuolista julkisen palvelun ohjelmistoa. Tärkeimpinä pidettyjen tehtävien joukkoon kuuluu kahdenlaisia asioita. Ensinnäkin niihin halutaan kuuluvan suosituimpia ohjelma-alueita kuten kotimaiset sarjafilmit ja urheilulähetykset. Toinen laajaa kannatusta saava tehtäväalue on erityisyleisöille ja vähemmistöille suunnatut ohjelmat. Arvostuksissa ilmenee suvaitsevainen näkemys, johon samalla kuuluu oikeutettu odotus lupamaksujen käyttämisestä myös itselle tärkeiden tehtäväalueiden toteuttamiseen.

Ylen TV-uutiset toiseksi tärkein uutislähde

Painettu media on ihmisten mielissä edelleen päivän kaikkein tärkein uutislähde. Sähköisistä viestimistä TV-uutisten klo 20.30 Uutiset ja sää –lähetys TV 1:ssä on kuitenkin vahvistanut asemiaan. Kumpiakin yli neljännes väestöstä pitää päivän tärkeimpinä uutislähteinä. Ylen radiouutiset ja MTV3:n Kymmenen Uutiset ovat seuraavaksi tärkeimpiä. Kymmenen parhaan joukkoon mahtuvat myös kaupalliset paikallisradioasemat. STT:n uutiset ja Ylen TV-uutiset ja sää koettiin hieman muita uutisia luotettavammiksi.

Lisätietoja: Juha Kytömäki, puh. (09) 1480 3671 Erja Ruohomaa, puh. (09) 1480 3684