Ylen uusin digiradio, Radio Aino on aloittanut
YLE on käynnistänyt uuden digitaalisen radiokanavan, joka on suunnattu nuorille aikuisille, erityisesti naisille. Tämä 60-luvulla syntyneiden kanava kuuluu internetissä osoitteessa www.yle.fi/aino ja 29.11.99 alkaen myös pääkaupunkiseudun ULA-verkossa taajuudella 103,7 MHz.
Uuden radiokanavan nimellä on vahva viesti: rohkeasti ja pystyssä päin uudelle vuosituhannelle siirryttäessä Radio Aino on ylpeä suomalaisuudestaan ja juuristaan, perustelee uuden kanavan ohjelmapäällikkö Tuija Aalto.
Radio Ainon logo on varmalla kädellä vetäisty nimikirjoitus. Ainon persoona huokuu positiivista itseluottamusta, sanoo logon suunnitellut AD John Grönholm.
Radio Aino yhdistää parhaan kansainvälisen ja kotimaisen pop- ja rock-musiikin, luotettavan uutis- ja ajankohtaistarjonnan sekä yleisönsä elämäntilannetta tukevan palvelun. Kanavan uutiset tuottaa YLEn radiouutisten uusi toimitusryhmä.
Radio Aino täydentää Yleisradion julkista palvelua parantaessaan tarjontaa nyt Radio Suomen ja Radiomafian väliin putoavalle ikäpolvelle, toteaa radion uusien palvelujen ohjelmajohtaja Heikki Peltonen. Radio Ainossa panostetaan paljon äänen laatuun, sekä musiikissa että omissa jutuissa - siksi se todella kuulostaa paremmalta digitaalisesti välitettynä.
Lisätiedot: Radio Ainon ohjelmapäällikkö Tuija Aalto, p. (09) 1480 8380 ja 040 722 0709


