Ylen tv-kanavat nyt suorana Areenassa
Ylen tv-kanavia voi nyt katsella entistä helpommin ja monipuolisemmin. Kaikki Ylen tv-kanavat, Yle TV1, Yle TV2, Yle Teema ja Yle Fem ovat nähtävissä suorana Yle Areena -verkkopalvelussa.
Uuden palvelun tavoitteena on tuoda koko Ylen televisiotarjonta sinne missä ihmiset ovat. Samalla ohjelmasisältöjen löydettävyys paranee.
”Katselutottumukset muuttuvat ja nykyään monet haluavat katsoa televisiota kannettavilla laitteilla. Olemme tyytyväisiä, että voimme olla edelläkävijä Suomessa ja tarjota ensimmäisenä televisiokanavien suoran verkkokatselun kaikille suomalaisille”, sanoo Ylen julkaisujohtaja Ismo Silvo.
”Tavoitteenamme on lisäksi tarjota yhä enemmän sisältöjä, joiden ensiesitys on Yle Areenassa sekä sisältöjä, jotka ovat vain Yle Areenassa”, lupaa Silvo.
Ylen kaikki radiokanavat ovat olleet jo aiemmin kuunneltavissa suorana Yle Areenassa.
Yle Fem lähetetään suoratoistossa kahtena versiona, toinen tekstitettynä suomeksi, toinen ruotsiksi. Moniäänilähetyksissä, kuten urheilutapahtumissa, toisessa Fem-versiossa on suomenkielinen ääni ja toisessa ruotsinkielinen. SVT World ei sisälly Yle Femin Areena-versioihin.
Suoratoisto toimii Suomessa, kanavia ei ole mahdollista välittää verkossa ulkomaille tekijänoikeussyistä. Ylen tavoitteena on saada kotimainen tv-sisältö mahdollisimman kattavasti myös kansainväliseen jakeluun Yle Areenassa.
Yle Areenaa ja sen lisäpalveluita käytetään viikossa noin 1,4 miljoonalta eri selaimelta.



10 kommenttia
Ma, 22.04.2013, klo 14:04
1) Mahtavaa palvelua, kiitos paljon!
2) Olisiko mahdollista integroida ohjelmaopas tuohon lähetyssivun yhteyteen? Eli tyyliin mikä ohjelma parhaillaan pyörii, mitä on tulossa jne. Mieluiten kaikkien kanavien osalta yhtä aikaa, jottei tarvitse kanavapujotella turhaan. Esimerkiksi tuossa kanavavalitsimien alla sille näyttäisi olevan tilaa.
3) Kuvasuhde näyttää olevan 4:3-materiaalilla pielessä, se venytetään 16:9:ään (ainakin nyt parhaillaan meneillään oleva "Viisi vekkulia" -elokuva). Selaimeni on Chromium 25, Flash-versio 11.2.202.280.
Ma, 22.04.2013, klo 14:51
Onnittelut Ylelle! Ruotsi aloitti vastaavan helmikuussa. Siellä SVT:n suoran katselun aluekriteerinä on ruotsalainen IP-osoite. Mietityttää voiko suomalainen turisti suomalaisen IP-osoitteensa perusteella katsella Ruotsissa Yle Areenan suoria lähetyksiä?
Toisaalta Ruotsin pääuutislähetystä SVT TV1 Rapport 19:30/20:30 voi täälläkin kuka tahansa katsoa verkossa SVT Play:n kautta suorana valinnaisesti resoluutiolla 720p, mikä on mielenkiintoinen vertailu Yle Areenan resoluutioon.
Ma, 22.04.2013, klo 20:06
"Mietityttää voiko suomalainen turisti suomalaisen IP-osoitteensa perusteella katsella Ruotsissa Yle Areenan suoria lähetyksiä?"
Jos sijaitset Ruotsissa niin sinulla on ruotsalainen IP-osoite ja Yle Areena (suorat lähetykset) ei tällöin toimi. IP-osoite määräytyy periaatteessa aina siitä maasta minkämaalaista liittymää käytät eli Ruotsissa käytät todennäköisesti ruotsalaista liittymää.
Ke, 24.04.2013, klo 13:31
Suomi on ruotsalainen, mikäli käyttää Lumia-puhelimia. Ei näy kanavat puhelimessa, koska YLE käyttää lähetyksissään vanhentunutta Adobe Flash Playeria.
Koska ohjelmat siis alkavat näkyä myös aikuisten puhelimissa?
Ke, 24.04.2013, klo 14:58
Opin eilen, että NAT (Network address transition) muuntaa tässä tapauksessa suomalaisen turistin älykännykän IP-osoitteen ruotsalaisen teleoperaattorin läpimenon yhteydessä näkymään ruotsalaisena IP-osoitteena Suomessa Ylestä päin katsottuna. Ja näin Yle Areenan suora katselu Ruotsissa ei onnistu.
Samoin käy pääsääntöisesti SVT Playn suorien verkkolähetyksien katseluyrityksille Suomesta päin. Jostakin syystä SVT:n Gomorron ilmoittaa sen verkkosivulla "Kan ses i hela världen" ja "Kan ses i mobilen".
Ke, 24.04.2013, klo 17:37
"Katso missä ja milloin tahansa" on täyttä puppua. Ei ainakaan Nokian Lumialla voi katsoa! Siis muuttakaa "Katso missä ja milloin tahansa,mutta EI Windows Phonella" SURKEAA!
Ke, 24.04.2013, klo 18:04
Lisäys edelliseen. Ei näy myöskään Samsungin Galaxy S2:llakaan. Millä laitteilla toimii?
To, 25.04.2013, klo 09:37
Ohjelmatiedot tuodaan lähetysten yhteyteen jossain vaiheessa.
Joissakin lähetyksissä kuvasuhde ei ole ollut kohdallaan, tutkimme ja asiaa ja korjaamme.
Kari Haakana
Palvelupäällikkö
Yle Areena
To, 25.04.2013, klo 09:39
Laajennamme laitetukea myöhemmin tänä vuonna. Pyrkimyksenä on, että myös Windows-puhelimia tuetaan.
Kari Haakana
Palvelupäällikkö
Yle Areena
To, 25.04.2013, klo 09:40
Tällä hetkellä tv-kanavien suorien lähetysten seuraaminen onnistuu tietokoneilla, iPhonella, iPadilla ja Android-laitteilla, joissa on Android-käyttöjärjestelmän versio 3.0 tai uudempi.
Kari Haakana
Palvelupäällikkö
Yle Areena