Ke, 13.03.2013, klo 11:36

Ylen hallintoneuvosto valitsi Hannu Niemisen julkisen palvelun asiantuntijaksi

Ylen hallintoneuvosto on nimittänyt filosofian tohtori Hannu Niemisen hallintoneuvoston julkisen palvelun asiantuntijaksi hallintoneuvoston toimikaudeksi.

Asiantuntijan tehtävä on sivutoimi. Tehtävä alkaa huhtikuun alussa 2013.

Ylen hallintoneuvosto piti Niemistä hakijoista laaja-alaisimpana ja ammatillisesti pätevimpänä arvioimaan julkisen palvelun yleisradiotoiminnan asemaa ja kehitystä kansallisessa mediakentässä. Nieminen on hakijoista perehtynein eurooppalaista yleisradiotoimintaa koskevaan keskusteluun.

Hannu Nieminen on myös perehtynyt julkisen palvelun yleisradiotoiminnan sääntelyyn Euroopassa, mikä on keskeistä, kun arvioidaan julkisen palvelun tehtävän määrittelyyn kansallisesti liittyviä haasteita ja vaatimuksia. Nieminen on aiemmin osallistunut Ylen toimeksiannosta Yle HD -kanavan ennakkoarviointimenettelyyn vuonna 2011.

Julkisen palvelun asiantuntijan tehtävään kuuluu avustaa hallintoneuvostoa erityisesti uusien, merkittävien palveluiden ennakkoarvioinnissa.

Asianajotoimisto Borenius Oy auttaa hallintoneuvostoa uusien palveluiden markkinavaikutusten arvioinnissa

Ylen hallintoneuvosto arvioi Yle-lain mukaisesti Ylen uusien, merkittävien palvelujen markkinavaikutukset ennen palveluiden käynnistämistä. Yleisradio on hankintalain mukaan kilpailuttanut avustavat asiantuntijat.

Hallintoneuvosto on valinnut tehtävään kolmesta ehdokkaasta Asianajotoimisto Borenius Oy:n.

Asianajotoimisto Borenius Oy arvioi uusien palvelujen markkinavaikutukset Ylen nykyisen hallintoneuvoston toimikauden ajan.

Ylen hallintoneuvosto vahvistaa riippumattomuuttaan toimivasta johdosta käyttämällä ulkopuolisia asiantuntijoita arviointitehtävissä.

Hallintoneuvosto päätti valinnoista kokouksessaan 13. maaliskuuta.

1 kommentti

Onko tämä Hannu Nieminen se SOL:n eli taistolaisten opiskelijoiden puheenjohtaja 1970-luvulta? Jos on, niin siellä on nyt ajankohtaistoimituksen päällikkö Jyrki Richtillä (Richt oli Niemisen jälkeen SOL:n puheenjohtaja) pukki kaalimaan vartijana.