To, 23.03.2000, klo 02:00

Yleisradio-konsernin tulos ennakoidun mukainen

YLE teki ensimmäisen konsernitilinpäätöksensä. Konserniin kuuluvat Yleisradio Oy ja Digita Oy. Konsernin talous kehittyi tilikauden 1999 aikana ennakoidun mukaisesti. Yleisradion hallintoneuvosto hyväksyi tilinpäätöksen kokouksessaan keskiviikkona.

Konsernin liikevaihto oli 346,3 milj. euroa, ja konsernin kokonaistuotot kasvoivat 2,1 prosenttia edellisvuodesta.

Televisiomaksukanta oli vuoden lopussa ennätykselliset 1 994 394 kappaletta. Tv-maksujen määrä kasvoi 22 139:llä. Valtioneuvosto hyväksyi marraskuussa televisiomaksujen korottamisen sadalla markalla eli 982 markkaan vuodessa. Korotus astuu voimaan 1.7.2000. Korotuksella halutaan turvata yhtiön talouden tasapaino sekä riittävät edellytykset televisio- ja radiopalvelujen kehittämiselle myös digitaalisella kaudella.

Konsernin kulut olivat 322,2 milj. euroa, jossa kasvua edelliseen tilikauteen verrattuna oli 3,6 prosenttia. Konsernin tilikauden tappio oli 17,9 milj. euroa. Rahoitusasema heikkeni edellisestä tilikaudesta, mutta oli edelleen vahva.

Investointeihin käytettiin 13,5 prosenttia liikevaihdosta. Suurimmat kohteet olivat televi-sion päivittäistuotannon digitalisointi, radion tietokoneavusteisen tuotantoalustan rakentaminen ja liikkuvan kaluston uusiminen.

YLEn radiokanavien yleisöosuus ennallaan, tv-kanavien laski hieman

90 prosenttia suomalaisista on vähintään melko tyytyväinen YLEn tarjontaan ja 68 prosenttia kokee saavansa vähintään melko hyvin vastinetta tv-maksulleen. Vuosi 1999 oli ohjelmatoiminnassa menestyksekäs. YLEn tv-ohjelma voitti toisen kerran peräkkäin arvostetun Prix Italian, ja yhtiön ohjelmat saivat muutenkin runsaasti palkintoja.

YLEn radiokanavien osuus kaikesta radionkuuntelusta pysyi ennallaan eli 61 prosentissa. Radio Suomi maakuntaradioineen oli edelleen kuunnelluin radiokanava koko maassa. Sen osuus kuunteluun käytetystä ajasta oli 44 %. Radiota kuunneltiin keski-määrin 3 h 10 min päivässä eli 9 minuuttia vähemmän kuin edellisvuonna. Radion lä-hetyksiä oli yhteensä 143 189 tuntia eli 14 536 edellisvuotta enemmän. Erityisesti lisääntyivät ruotsinkielinen sekä digitaalinen ohjelmatarjonta, kun digipalvelut Ylen Klassinen ja Radio Aino käynnistettiin.

YLEn tv-kanavien osuus kaikesta katselusta laski hieman: katseluosuus oli 43 prosent-tia (45,8 % vuonna 1998). YLEn asema katselluimpana tv-yhtiönä kuitenkin säilyi. Kaikkiaan suomalaiset katsoivat televisiota päivittäin 2 h 41 min eli 11 minuuttia edellis-vuotta enemmän. Kasvu on jatkunut koko 1990-luvun lopun. YLEn television ohjelma-aika kasvoi kaikkiaan 3,4 % edellisvuodesta, ja se oli yhteensä 10 023 tuntia. Ruotsinkielinen tarjonta väheni hiukan edellisvuodesta, ja se oli yhteensä 851 tuntia. Kotimaisten ohjelmien osuus koko television ohjelmatarjonnasta oli yli puolet. Ohjelmien eurooppalaisuusaste oli 83 %, uusintojen osuus 30 % ja YLEn ulkopuolisten kotimaisten tuottajien osuus tarjonnasta 17 %.

Digitasta myytiin kolmannes

Jakelutekniikka yhtiöitettiin 1.1.1999 alkaen Digita Oy:ksi, ja uuden yhtiön kehittämistä jatkettiin. Marraskuussa Digitasta myytiin hallintoneuvoston tekemien linjausten mukaisesti vähemmistöosakkuus Soneralle. Kaupan lopullinen voimaantulo edellyttää kilpailuviraston hyväksyntää.

Valtioneuvosto myönsi kertomusvuonna digitaalisen television toimiluvat. Samalla varmistui se, että YLE saa käyttöönsä yhden digitaalisen kanavanipun. YLE välittää siinä digitaaliset TV 1:n ja TV 2:n, uutis- ja ajankohtaisohjelmien kanavan YLE24:n, kulttuuri- opetus- ja tiedekanavan sekä ruotsinkielisen kanavan. Lisäksi on tarkoitus välittää julkisia tietoyhteiskuntapalveluja.

Henkilöstön määrä laski jonkin verran Henkilöstöä oli koko konsernissa keskimäärin 4 582 henkilötyövuotta, joista 4 182 emoyhtiössä ja 401 Digitassa. Määrä laski 56:lla edellisvuodesta. Yleisradion yhtiökokous pidetään 12.4.

Lisätietoja: Toimitusjohtaja Arne Wessberg, puh. (09) 1480 5001 Talousjohtaja Marja-Riitta Kaivonen, puh. (09) 1480 5053