Yle Uutisten verkkosivut uudistuivat
Yle Uutisten verkkosivut uudistuivat maanantaina 23.4. Uusilla sivuilla pystytään aiempaa helpommin tekemään näyttävästi varta vasten verkkoon ja verkon ehdoilla tehtyä journalismia. Uudistuksen takana on muun muassa mobiilikäytön kasvu. Uutisten kuluttaminen siirtyy entistä enemmän pöytäkoneilta tabletteihin ja kännyköihin ja on entistä riippumattomampaa ajasta ja paikasta.
”Meidän vastauksemme tähän on HTML5 ja responsive design, suomeksi suurin piirtein skaalautuvuus. Tämä uusi etevä palvelumme ymmärtää, minkä kokoisella ruudulla sivuille tulet, ja osaa asettaa sivun sopivaksi ruutusi mukaan”, kertoo Ylen Uutis- ja ajankohtaistoiminnan internetpäällikkö Mika Rahkonen.
Laatua tulee, kun annetaan aikaa
”Nyt on meneillään elinaikamme suurin mullistus media-alalla. Mediankäyttö muuttuu edelleen radikaalisti. Meidän täytyy kilpailla aktiivisesti yleisöistä netissä. Meidän sisältöjemme tulee olla niin hyviä ja houkuttelevia, että niihin törmää verkossa”, sanoo Rahkonen.
Netin ykköspalveluksi noustaan laadukkaimmalla sisällöllä, mutta myös vuorovaikutus, puheenaiheistaminen ja näyttävä audiovisuaalinen toteutus ovat tärkeitä asioita. Mika Rahkosen mukaan Ylessä on nyt saavutettu monimediaisen uutistyön huippu. ”Raja on tullut vastaan. Tämän enempää ei voida saavuttaa näin, että kaikki tekevät kaikkea. Vielä parempaa laatua verkkoon saadaan niin, että annetaan nettijutun tekijälle enemmän aikaa.”
Tekijöille uudistus tuo entistä helpomman työkalun tehdä uutisia entistä netinomaisemmin. Kuvien käyttö, datan visualisointi ja infografiikat ovat esimerkkejä elementeistä, joita hyödynnetään tulevaisuudessa entistä luovemmin. Sivustouudistuksen myötä uutistoimittajille on tulossa myös valmiita sapluunoita, joilla tekeminen onnistuu nopeasti ja helposti.
Tärkeintä kiinnostavuus ja löydettävyys
”Uudistus on jatkuvaa testaamista, kuten netin luonteeseen kuuluu. Liikkeelle lähdetään tällaisella kattauksella, uudistus on iso harppaus. Mutta jos joku asia ei toimi, siitä ei pidetä kynsin ja hampain kiinni.”
Ylen uutislaisia on koulutettu uudenlaiseen tekemiseen poikkeuksellisen laajasti. Noin 70 koulutustilaisuudessa kautta maan neljällesadalle toimittajalle kerrottiin siitä, miten tekeminen muuttuu ja mitä Ylen uutisilta tulevaisuudessa halutaan. ”Olen korostanut tekijöille, että tärkeimmät jutut, joihin pitää kiinnittää huomiota, ovat uutisten kiinnostavuus ja löydettävyys.”
Jatkossa verkkotekeminen otetaan entistäkin vakavammin mukaan suunnitteluun: mitä aiheesta tehdään nettiin, kuka tekee ja miten. ”Emme kilpaile määrällä vaan laadulla”, Mika Rahkonen painottaa.
Uuden nettipalvelun suunnittelusta vastaa talon sisältä kasattu tiimi.
”Mutta mikään tiimi ei voi tehdä kaikkea valmiiksi. Olennaista on se, että jokainen toimittaja miettii itse, miten teen tämän jutun kiinnostavasti nettiin.”


