Ke, 15.09.2010, klo 13:58

Yhdeksän Ylen tuotantoa hyväksyttiin Prix Europaan

Ennätykselliset yhdeksän Ylen tuotantoa kisaa tänä vuonna Prix Europassa. Alkukarsinnan kautta festivaaliin hyväksyttyjen ohjelmien nimet julkistettiin tänään. Berliinissä 16. – 23.10. järjestettävä Prix Europa on Euroopan laajin tv- ja radio-ohjelmien ja uuden median kilpailu.

Television  draamasarjojen kilpailuun hyväksyttiin minisarja Paratiisi. Kirsikka Saaren käsikirjoittama ja Reetta Aallon ohjaama sarja on eroperheen tarina teini-ikäisen tyttären kokemana. Päärooleissa näyttelevät Linda Tuomenvirta ja Emmi Vyyryläinen. Ylen Draamaohjelmien tuottama sarja alkaa YLE TV1:n Kotikatsomossa maanantaina 20.9.

YLE TV2:n Dokumenttiprojektin tuotannoista kaksi läpäisi festivaalin esikarsinnan. Tv-dokumenteista mukana on Joonas Berghällin ja Mika Hotakaisen ohjaama Miesten vuoro, jossa suomalaiset miehet tarinoivat elämästään saunan lauteilla. Oktober Oy:n ja Ylen yhteistuotanto esitetään YLE TV2:n Dokumenttiprojektissa 9.3. 2011. Festivaalin monikulttuuristen ohjelmien Iris-sarjassa kilpailee Mohammed El Aboudin ohjaama Vasen vartaloon. Nyrkkeilijä Umar Kemiläisestä kertova dokumentti on Road Movies Oy:n  ja Ylen yhteistuotanto. Se esitettiin YLE TV2:ssa 3.3.2010.

Radion kuunnelmakilpailuun osallistuu Block – Sex tar sig tid, jossa kerrotaan kuusi henkilökohtaista tarinaa ajasta. Sarjan ohjaajia ovat  Elmer Bäck, Eva-Maria Koskinen, Alma Pöysti, Anna-Karin Grönroos, Saara Salminen-Wallin ja Daniel Lindholm. Kuunnelmaprojektin toteutuksesta vastaavat Niko Ingman ja Solveig Mattsson. Sarja esitettiin YLE Radio Vegalla joulukuussa 2009. Toinen Ylen kuunnelma on Radioteatterin tuottama Varjoinen talo. Pipsa Longan kirjoittama ja ohjaama ääniteos on läheisen kuoleman käynnistämä mielenmaisema. Kuunnelman ovat tuottaneet Lotta-Kaisa Riistakoski ja Mikko Ahonen, roolihenkilö on Milka Ahlroth. Sen ensilähetys oli YLE Radio 1:ssä 24.1.2010.

Radiodokumentteja Yleltä hyväksyttiin mukaan kaksi. Harri Huhtamäen ohjaama, kirjoittama ja tuottama Mielen pidikkeitä - tai arvoja akustisessa parallaksissa on Radioateljeen ohjelmistoa. Dokumentissa pohditaan  muun muassa talouden, politiikan ja kielen keskinäistä suhdetta. Teknisestä toteutuksesta vastaa Pekka Lappi. Ohjelma lähetetään YLE Radio 1:ssä 29.10. Annvi Gardbergin ohjaama dokumentti När grisarna börjar flyga kertoo Neuvostoliittoon 1930-luvulla muuttaneista suomalaisista ja heidän kohtaloistaan. Sen ensilähetys oli YLE Radio Vegalla 14.8.2009.

Prix Europan uuden median kilpailuun osallistuu kaksi Ylen nettipalvelua. kohtaus.yle.fi -sivusto on käsikirjoittamisen ja draamatuotantojen ympärille luotu, Ylen ammattilaisten ja kirjoittavan yleisön yhteisöllinen verkkopalvelu. kulttuurikunto.yle.fi on osa Ylen, Suomen Kulttuurirahaston ja Svenska Kulturfondetin yhteistä Kulttuurikuntoprojektia, joka kannustaa suomalaisia käyttämään monipuolisesti erilaisia kulttuuripalveluita.