Vuoden 2007 Euroviisut Helsingissä
YLE järjestää 52. Eurovision laulukilpailut Helsingissä. Paikaksi on valittu Helsingin Areena. Kilpailun semifinaali järjestetään 10.5. ja loppukilpailu 12.5.2007.
Valintaan vaikuttivat ensisijaisesti kilpailun käytännön järjestelyihin liittyvät seikat. Helsingin kaupungilla on pitkä kokemus erilaisten suurtapahtumien järjestämisestä. Helsingin Areenan suuri paikkamäärä tarjoaa mahdollisimman monelle tilaisuuden tulla seuraamaan kilpailua paikan päälle. Myös lento- ja muut liikenneyhteydet ovat pääkaupunkiseudulla ylivertaiset muuhun maahan verrattuna, sama koskee majoituskapasiteettia.
- Tavoitteenamme oli löytää Suomesta paras mahdollinen paikka poikkeuksellisen vaativan suurtapahtuman menestykselliseksi järjestämiseksi, televisiojohtaja Olli-Pekka Heinonen korostaa.
YLE on nimennyt Heinosen ja YLE Radio Suomen ohjelmajohtajan Ville Vilénin Eurovision laulukilpailuprojektin vetäjiksi.
Eurovision laulukilpailut on massiivinen yleisötapahtuma, joka televisioidaan noin 40 maahan. Lähetyksellä on katsojia kaikkiaan noin 100 miljoonaa eri puolilla Eurooppaa ja Australiaa. Katsojamäärät ovat olleet kasvussa, vuoden 2006 finaalia seurasi jopa 28 prosenttia suurempi tv-yleisö kuin edellisenä vuonna. Kilpailu tuo maailmanlaajuista julkisuutta paitsi järjestävälle yhtiölle myös kisojen isäntäkaupungille. Eurovision laulukilpailut on Euroopan yleisradioliiton EBU:n omistama formaatti.
Kilpailupaikaksi ilmoittautui kaikkiaan 11 eri hallia yhteensä seitsemältä paikkakunnalta. Hakemuksensa kilpailujen isännäksi jättivät Hartwall Areenan lisäksi LänsiAuto Areena Espoosta, Helsingin Jäähalli, Helsingin Messukeskus, VR Konepaja Helsingistä, Lahden Suurhalli, Kittilän Levi, Rovaniemen Lappi Areena, Pirkkahalli ja Ratinan stadion Tampereelta sekä Turkuhalli.
-Haluamme kiittää tapahtumaa hakeneita tahoja aktiivisuudesta. Kaikki hakemukset olivat erittäin ammattitaitoisesti ja perusteellisesti laadittuja ja osoittavat, että Suomessa vallitsee voimakas tahtotila onnistuneiden kilpailujen järjestämiseksi, Heinonen painottaa.
YLEssä jatkuu tiivis työ Eurovision laulukilpailujen järjestämiseksi ohjelman sisällön ja teknisen toteutuksen suunnittelulla. Tapahtuman päätuottajaksi on nimitetty YLEn ohjelmistojohtaja Heikki Seppälä. Seppälällä on pitkä tv-alan kokemus. Hän on aiemmin työskennellyt mm TV1:n Viihdetoimituksen päällikkönä. Lisäksi on hän toiminut useiden urheilun suurtapahtumien päätuottajana.
Lisätietoja: Olli-Pekka Heinonen. puh. (09) 1480 2333 Ville Vilén, puh. 040 7220745


