Vaalien toinen kierros huipentuu Ylen kanavilla
Presidentinvaalin tulos ratkeaa sunnuntaina 5. helmikuuta. YLE TV1:ssä tulosilta käynnistyy klo 19.30. Tulosstudion juontajina ovat Riikka Uosukainen ja Matti Rönkä. YLE Radio Suomessa aloitetaan klo 19.50 Seija Raution ja Petri Kejosen johdolla.
YLE FST5 starttaa oman lähetyksensä klo 19.50 Daniel Olinin vetämänä ja YLE Radio Vegan illan juontaa Rikhard Husu.
Vaalien loppuhuipennusta seurataan tv:ssä Pasilan tulosstudiolla, Musiikkitalolla ja molempien ehdokkaiden vaalivalvojaisissa.
”Ensimmäisen kierroksen lähetys onnistui mainiosti. Sitä lähetystä seurasi parhaimmillaan 1,9 miljoonaa suomalaista. Toivon, että uutta presidenttiä valittaessa katsojamäärä nousee yhtä muhkeaksi eli lähetystä seurataan liki jokaisessa kodissa”, pohtii TV1:n tulosillan pääohjaaja Annina Enbuske.
”Tavoitteena on tehdä kiinnostavasta ja historiallisesta illasta ainakin yhtä hyvä lähetys, ja toki tähtäämme parempaan. Suoraan lähetykseen täytyy kehittää hyvä kihelmöinti ja se henki, että koko bändi soittaa samaa biisiä, vaikka olemmekin eri puolilla kaupunkia. On tärkeää, että lähetys soi kauniisti – olipa katsojia sitten 2 miljoonaa tai 100 000”, pohtii Enbuske, jolla on 15 vuoden kokemus pitkien suorien tv-lähetysten ohjaamisesta. Enbusken ohjauksen jälki on näkynyt paitsi vaaleissa myös linnanjuhlissa ja kiekkoleijonien kultajuhlissa Kauppatorilla.
Presidentinvaalien ensimmäisen kierroksen tulosilta sai YLE TV1:llä parhaimmillaan 1,9 miljoonaa ja keskimäärin 1,3 miljoonaa katsojaa. Ylen nettisivuilla oli vaali-iltana 687 000 eri kävijää.
Vuoden 2012 aikana Yle välittää vaalit suomalaisille kolmasti. Lokakuussa Suomessa on kunnallisvaalit.
Lisätiedot:
Jouni Kemppainen, uutispäätoimittaja, YLE Uutiset, puh. 040 5059 790
Yle.fi/vaalit
Svenska.yle.fi/val
___________
YLEN VAALIOHJELMAT
YLE TV1 klo 19.30–20.30 ja 20.45–22.45
• Tulosillan juontavat Riikka Uosukainen ja Matti Rönkä.
• Illan studiovieraina mm. politiikan tutkija Sami Borg ja tietokirjailija Risto Uimonen.
YLE Radio Suomi klo 19.50 alkaen
• Tulosillan juontavat Seija Rautio ja Petri Kejonen.
• Studiovieraana politiikan tutkija Ville Pernaa.
YLE FST5 klo 19.50–22.30
• Tulosillan juontaa Daniel Olin.
• Asiantuntijavieraana professori Göran Djupsund.
YLE Radio Vega klo 19.45 alkaen
• Tulosillan juontaa Rikhard Husu.
• Asiantuntijavieraana tutkija Åsa Bengtsson.
Vaaleja seurataan uutisissa myös muilla kanavilla.
Internetissä vaalien tulospalvelu löytyy Vaalit 2012 -sivuilta:
Yle.fi/vaalit
Svenska.yle.fi/val
• YLE Areena: YLE TV1:n tulosiltaa voi seurata internetissä suorana ympäri maailman.
• YLE Teksti-TV: tulospalvelu sivulla 600 klo 16 alkaen ja Twitter-viestien sivu 398.
Kaikki vaaleista – Yle. Ohjelmia, keskustelua, vaalikone sekä tulosillan lähetys – televisiossa, radiossa, netissä sekä suomeksi että ruotsiksi. Yle kattaa vaalit monipuolisesti eri välineissä ja kanavilla.


