Unelmapuu on ripustettu: sen lehdillä suomalaiset kertovat toiveitaan Ylelle

Unelmien Yle -kansalaiskeskustelua käytiin viime keväänä pääosin verkossa. Unelmien keruuta on jatkettu ja nyt jo liki 14 000 suomalaista on kertonut oman unelmansa Ylestä. Kevään verkkokeskusteluun osallistui noin 8000 ihmistä ja erilaisia toiveita Ylelle karttui noin 12 000.
Syksyn mittaan suomalaisten ajatuksia, toiveita ja ideoita on koottu erilaisissa tilaisuuksissa ja tapaamisissa ns. unelmointikorteille. Korteille koottua tietoa tuodaan Ylen strategiatyöhön. Kaikilta niiltä, joiden mielipide esiintyy tässä jutussa, on erikseen kysytty lupa ajatuksen ja nimen julkistamiseen.
Kaikki unelmointikortteja täyttäneet ja yhteystietonsa jättäneet osallistuvat Yle-tuotepalkintojen arvontaan. Palkintoja arvotaan kahdesti vuodessa eli joulu- ja kesäkuussa. Voittaneisiin otetaan yhteyttä.
Nyt osa unelmointikorteista on ripustettu Ylen Ison Pajan aulan unelmapuuhun yleläisten nähtäväksi. Kortin kysymys on: ”Mitä toivon julkisen palvelun Yleltä?” 
"Luotettava, ajankohtainen, korkeatasoinen. Mutta myös hauska, notkea ja idearikas. Mediamaailma, johon on miellyttävä sukeltaa.”
- Marjaana Halsas
"Panostusta laatuun, ei vain klikkausten ja katsojien/kuulijoiden määrään. Nettiin. Uusi sukupolvi on kasvanut netissä ja hakee informaation ja elämyksensä sieltä. Kokeiluja. Valokuvaajana arvostaisin myös kuviin ja kuvalliseen kerrontaan panostamista.”
- Samuli Ikäheimo
Terveisiä Kouvolasta, Lahdesta, Turusta, Savonlinnasta, Lieksasta…
Ihmiset ovat lähettäneet terveisiään Ylelle ja kirjoittaneet ajatuksiaan korteille mm. oppilaitosten Yle-päivissä, kirjamessuilla ja RSO:n kiertueen ja Yle kulmilla Itä-Suomessa -kiertueen tapahtumissa. Unelmia on koottu siis ainakin Kouvolasta, Lahdesta, Turusta, Savonlinnasta, Varkaudesta, Joensuusta, Lieksasta ja kaikilta niiltä, jotka Kirjamessuilla kohtasivat yleläisiä.
”Alueellisten palvelujen, uutisien ja tapahtumien dokumentoinnin kehittämistä. Olisi kiva katsoa Lieksan vaskiviikoista dokumentti tv:stä. Nykyinen ylen linja on hyvä. Kiva kun on uusintoja ja vanhoja ohjelmia näkyy Teemalta. Tosi-tv pysyköön muilla kanavilla. Musiikkipainotteista radiokanavaa kaipaan, ilman mainoksia.”
- Jaana Pellikka
Tv-hanke, avoin kokeilu-tv, nuoret pääsevät tekemään kokeilussaa, omat musat jne, ”ja vaikka pultsarit tekisivät omaa ohjelmaa”. Puuttuu hautomo & munimo koko Suomesta.
- Markus Renvall
"Sopivia jännityselokuvia ja ohjelmia 8- vuotiaille"
"Teiniäidit on hyvä ohjelma. On kiva, että kaikki mitä tulee tv:stä ei ole amerikkalaista hömpää ;)"
- Roni ja Sari Laukkanen
Puu vaihtaa lehtensä parin kuukauden välein
Ylen lavastamossa tehty, siirrettävä puu sijaitsee nyt Ison Pajan aulassa. Suomalaisten ajatuksia Ylestä tuodaan myös lähiaikoina intraan ja nettiin. Puuhun ripustetaan uusia unelmia parin kuukauden välein.
”Nettisivujen kehittymistä. Ne on nyt jo monipuoliset, mutta niitä voi kehittää edelleen. Netti tavoittaa useat ihmiset kaikkialta, kellon ympäri. Elämä pirstaloituu, netistä löytää sisällön yleisön haluamaan aikaan. Revitelkää enemmän, teillä on siihen varaa!”
- Kirsi Heininen
”Sitä ilmettä mikä on luotu ja siinä pysymistä. Todellinen tämä päivä näkyy todella hyvin.”
- Akseli Valmunen
”PYSYKÄÄ ENTISELLÄÄN: monipuolisena, asiapitoisena mutta silti sopivasti huumoriakin mukana. Ylen ohjelmista voi OPPIA. Se on tärkeää! Kiitos!
- Päivi Silventoinen
Puun on suunnitellut lavastussuunnittelija Teija Vilkkovaara. ”Idean taustalla on 90-luvulla erääseen nukkeanimaatioon tehty rautalankapuu, joka on siitä asti seisonut työpöydälläni. Tosin tälle puulle piti saada enemmän kokoa ja materiaalin piti siksi olla kevyt”, kertoo Teija.
Siirreltävä unelmapuu on valmistettu edullisesta polykarbonaatti-kennolevystä. Samaa levyä käytetään esimerkiksi kasvihuoneissa. Runko pyörineen on metallia. Kennorenkaissa on pleksikoukut ripustettavia unelmointikortteja varten.
”Tutkivaa tuotantoa = asiantuntijuutta, eli asiantuntijoita eri aloilta lisää (etenkin radioon). Persoonallisia, asianosaavia toimittajia, eli taustat tietoon ja jakoon. Tasokkaita ohjelmia/sarjoja telkkariin, muutakin kuin usalaista höttöä. MM-jalkapallokisa jatkossakin Yleltä! Radio Puhe pitkälti pilattiin vuoden 2012 alussa."
- Merja Mikkonen
”Aluetoiminnan tulisi olla hajautetumpaa, tällöin kulttuuri- ja sivistystehtävä toteutuisivat paremmin. Ohjelman toimitus/työstäminen paremmaksi, nyt paljon tyhjää höpinää. Myös kieleentulisi kiinnittää enemmän huomiota, nyt puhe arkikieltä. Savonlinnalaisena liika Mikkeli-keskeisyys vaivaa.”
- Tuulikki Enkenberg



1 kommentti
Ke, 19.12.2012, klo 18:18
Lisaa suomalaisia sarjoja uusia ja vanhoja uusintana.