Tarja Närhi nappasi Prix Elviksen

Säveltäjät ja Sanoittajat Elvis ry:n vuoden 2011 Prix Elvis -palkinnon sai musiikkitoimittaja Tarja Närhi.
Prix Elvis myönnettiin ansiokkaasta työstä suomalaisen rytmimusiikin ja sen tekijöiden hyväksi. Tarja Närhi toimittaa YLE Radio Suomessa suosittuja Levylautakuntaa, Sekahaku-, Iskelmäradio- ja Suomi soi -ohjelmia.
Palkintoperusteluiden mukaan vankka asiantuntemus, läsnäolotaito ja erityisesti suuri innostus työhön tekevät Tarja Närhestä yhden maamme valovoimaisimmista radiopersoonista ja suomalaisen musiikin edistäjistä.
”Olen onnellinen siitä, että Ylessä vielä tehdään oikeata musiikkijournalismia, eli puhutaan, analysoidaan ja avataan asioita. Ja nostetaan myös kappaleiden tekijöitä esiin, eikä ainoastaan artisteja”, Tarja Närhi sanoo.
Närhen toimittamassa Levylautakunnassa esitellään paljon uusia suomalaisia lauluja, joita ruoditaan rennolla otteella. Uusien laulujen lisäksi ohjelma tutustuttaa kuulijansa suomalaisiin rytmimusiikin säveltäjiin, sanoittajiin ja sovittajiin.
Tarja Närhi aloitti uransa Radio Jyväskylän juontajana1986 ja Radio Suomeen hän siirtyi 1996. Hän on tullut tutuksi lukuisissa musiikkialan kilpailutuomaristoissa sekä Euroviisujen tv-juontajana.
Säveltäjät ja Sanoittajat Elvis ry on myöntänyt Prix Elvis palkinnon seuraaville henkilöille ja yhteisöille: 1991 Ilpo Hakasalo, 1992 Pekka Gronow, 1993 Juhani Merimaa, 1994 UMO, 1995 Olli Metsänen, 1996 Maarit Niiniluoto, 1997 Atte Blom, 1998 UIT, 1999 Jussi Raittinen, 2000 Jukka Haavisto, 2001 Ilosaarirock, 2002 Radio Suomipop, 2003 Suomen Tulli, 2004 Lahden kaupunginteatteri, 2005 Jukka Liedes, 2006 Vantaan viihdeorkesteri, 2007 Jake Nyman, 2008 Martti Heikkinen, 2009 Otto Donner ja 2010 Pirkko Kotirinta.
Teksti: Eeva Vierros


