Pe, 26.11.2010, klo 12:47

Suomalaiset ovat tyytyväisiä Yleen, hyväksyttävimpiä rahoitustapoja nähdään useita

Marraskuussa valmistuneissa tutkimuksissa selvitettiin suomalaisten suhdetta Ylen sisältöihin ja tv-maksuun sekä mielikuvia Ylestä.

Enemmistö suomalaisista on tyytyväisiä Ylen sisältöihin. Tv-maksu, kaavailtu Yle-maksu ja budjettirahoitus koetaan hyväksyttävimmiksi tavoiksi rahoittaa Ylen toimintaa. Brändimielikuvissa Yle ohitti muut keskeiset mediat. Entistä useammat kokevat Ylen suomalaisena, riippumattomana ja avoimena.
Marraskuussa valmistuneissa tutkimuksissa selvitettiin suomalaisten suhdetta Ylen sisältöihin ja tv-maksuun sekä mielikuvia Ylestä.
 
Yli 90% suomalaisista on tyytyväisiä Ylen sisältöihin

Erittäin tyytyväisiä tai tyytyväisiä Ylen sisältöihin on 92 % suomalaisista. Tyytyväisimpiä ollaan uutisiin ja lastenohjelmiin iästä riippumatta.
Kuluneen vuoden aikana Ylen sisällöt ovat tavoittaneet päivittäin 78 % suomalaisista, viikoittain 95 % ja vuodessa n. 98 % kansalaisista. Yksittäisistä ohjelma-alueista Ylen uutiset ja asia- ja ajankohtaisohjelmat tavoattavat viikkotasolla suomalaiset parhaiten. Kun verrataan eri medioita, parhaiten kaikki ikäryhmät tavoittaa televisio. Internetin tavoittavuudessa ei ole suuria ikäryhmittäisiä eroja.

Useita hyväksyttäviä tapoja rahoittaa Ylen toiminta

Ylen rahoitus on puhuttanut suomalaisia.
Tv-maksu, kaavailtu Yle-maksu ja budjettirahoitus koetaan hyväksyttävimmiksi tavoiksi rahoittaa Ylen toimintaa. Nuoret kannattavat tv-maksua muita ikäryhmiä useammin.
Tutkimuksessa tv-maksua piti hyväksyttävänä rahoitustapana 40 prosenttia vastaajista. Yle-maksuksi muuttuneen mediamaksun hyväksyisi yhtä lailla 40 prosenttia, budjettirahoitusta piti hyväksyttävänä 50 prosenttia vastanneista. Mainostuloilla Ylen toiminnan rahoittaisi vain 15 prosenttia vastanneista, kun viime vuonna luku oli 30 prosenttia.
Tv-maksu on kansalaisille tuttu, 89 prosenttia suomalaisista tietää tv-maksun olevan Ylen rahoituslähde.

Brändimielikuvissa Yle ohitti muut keskeiset mediat

Keskeisten suomalaismedioiden (Yle, MTV3, Nelonen, Helsingin Sanomat) brändimielikuvia selvittäneessä tutkimuksessa Yle erottui selkeästi.
Ylellä oli paras mielikuva seitsemässä kahdestatoista ominaisuudesta. Yle on suomalaisin, luotettavin, ammattitaitoisin, riippumattomin, avoimin ja eniten ihmistä arvostava sekä asiakastaan kuunteleva. Erityisesti Ylen suomalaisuuden ja helpon lähestyttävyyden koettiin lisääntyneen. Yle ja MTV3 koetaan molemmat yhtä kiinnostaviksi ja monipuolisiksi. MTV3 koetaan helposti lähestyttävimmäksi, rohkeimmaksi ja saavan eniten hyvälle tuulelle.

Teksti: Tiina Torikka

Ylen Taloustutkimukselta tilaamiin tutkimuksiin vastasi 1000 yli 15-vuotiasta suomalaista.