Pasilan parlamentti murtaa tekemisen raja-aitoja
Monimediainen politiikan ajankohtaisohjelma vie suorat lähetykset nettiin.
YLE Helsingin väki on kokeillut syksyn uudessa politiikan ajankohtaisohjelmassaan uusia tekemisen tapoja. Yksi uutisaihe juoksutetaan netissä, radiossa ja televisiossa osana päivittäistä arkea. Aiheen käsittely huipentuu maanantai-iltapäivisin, jolloin se annetaan kansanedustajien pureskeltavaksi Pasilan parlamentin suoraan netti-tv-lähetykseen.
”Päätimme aloittaa radiossa kansanedustajien viikoittaiset haastattelut. Pian heräsi ajatus, että voisikohan ohjelman lähettää kuvattuna myös netissä. Siis suorana”, kertoo tuottaja Marja Mäki-Kuhna Ylen Aikaisesta.
Pasilan parlamentti – tuttavallisemmin PP – on kuunneltavissa Ylen aikaisen taajuuksilla ja katsottavissa Areenassa ja YLE Helsingin nettisivuilla. Ensimmäinen ohjelma lähetettiin radiossa ja YLE Areenassa 6. syyskuuta. Nyt takana on puolenkymmentä ohjelmaa.
”PP on jo tuttu kansanedustajien keskuudessa. He ovat jopa odottaneet kutsua ja seuranneet toistensa lähetyksiä. Neljän lähetyksen jälkeen kenellekään ei ole tarvinnut selvittää mistä on kysymys”, Marja Mäki-Kuhna kertoo.
Hämmennyksestä innostukseen
Pasilan parlamenttia tehdään pilottina tämän vuoden loppuun asti. Pilotin perusteella päätetään, jatketaanko ohjelman tekemistä ensi vuonna. Mäki-Kuhnan mielestä projekti on onnistunut hyvin. Myös kansanedustajat ovat kyselleet ohjelman jatkumisesta.
”PP on vaatinut toimitukselta hurttia huumoria, eri osaajien yhteispeliä, uusien toimintatapojen opettelua ja varsinkin näin alussa virheiden hyväksymistä ilman hampaiden kiristelyä”, Marja Mäki-Kuhna kertoo.
”Olemme matkanneet hämmennyksestä innostukseen. On ollut sykähdyttävää nähdä, miten eri osaajat ovat laittaneet ammattitaitonsa peliin.”
Pasilan parlamentti on kuultavissa suorana Ylen aikaisen taajuuksilla sekä katsottavissa YLE Helsingin omilla nettisivuilla sekä YLE Areenassa joka maanantai klo 13.10. Aiemmat Pasilan parlamentit on koottu ohjelman omalle sivulle osoitteeseen yle.fi/helsinki/pasilan_parlamentti
Teksti: Antti Hirvonen
Kuva: Yle


