Olli-Pekka Heinosesta pääministerin valtiosihteeri
Ylen julkaisutoiminnasta vastaava johtaja Olli-Pekka Heinonen (47) siirtyy Ylestä valtioneuvoston palvelukseen. Pääministeri Jyrki Katainen on kutsunut Heinosen valtiosihteerikseen. Heinonen aloittaa uudessa tehtävässä 1. maaliskuuta.
Olli-Pekka Heinonen on toiminut Ylen johtoryhmän jäsenenä lähes päivälleen kymmenen vuotta. Hänet nimitettiin Ylen suomenkielisen television johtajaksi 1.2.2002 ja samalla kertaa myös Ylen hallituksen jäseneksi. Hallituksen jäsenenä Heinonen toimi vuoteen 2005. Suomenkielisen television johdosta Heinonen siirtyi Ylen Asia ja Kulttuuri -ohjelmistoalueen johtajaksi 1.1.2007. Yle Julkaisujen johtaja Heinosesta tuli organisaatiouudistuksen yhteydessä reilu vuosi sitten 1.1.2011. Tässä tehtävässä hän vastaa Ylen tv:n, radion ja internetin julkaisutoiminnasta sekä Ylen markkinoinnista.
Heinonen on kymmenen vuoden aikana johtanut mm. Ylen digi-siirtymää ja siihen liittyneitä tv:n kanavauudistuksia ohjelmistouudistuksineen. Hän oli vahvasti johtamassa vuoden 2007 Suomen Euroviisuprojektia Ylessä. Heinonen on myös ollut johtamassa broadcast-kanavien kehittämistä ja viemässä Yleä verkkomaailmaan.
”Koko kuluneen kymmenen vuoden aikaperiodin Yle on hoitanut tehtävänsä käytännössä nimellisesti samalla euromäärällä ja vuosi vuodelta vähemmällä väellä. Samaan aikaan tutkimukset kertovat, että suomalaisten mielestä Yle hoitaa tehtävänsä yhtä hyvin tänään kuin kymmenen vuotta sitten”, Heinonen tiivistää.
Heinosen mukaan Ylellä on tällä hetkellä selkeämpi tulevaisuudennäkymä kuin kertaakaan kymmenen vuoden aikana.
”Ylen nykyinen yhtiörakenne ja keskittyminen ydintehtävään sekä tehty rahoitusratkaisu antavat yhtiölle paremmat eväät toimia suomalaisten palvelemiseksi kuin kertaakaan aiemmin. Yle on ainutlaatuinen yhtiö ja Ylen henkilöstö on poikkeuksellisen sitoutunutta työhönsä. Tämä tekee Ylestä erityisen työpaikan. Olen viettänyt täällä elämäni antoisimman työrupeaman - tähän mennessä”, Heinonen summaa.
Ylen toimitusjohtaja Lauri Kivinen kiittää Olli-Pekka Heinosta Yle-vuosista
Ylen toimitusjohtaja Lauri Kivinen kiittää Heinosta hänen panoksestaan Ylen johtamisessa.
”Kymmenessä vuodessa Yle on muuttunut enemmän kuin minkään muun vuosikymmenen aikana aiemmin. Heinonen on ollut mukana viemässä Yleä valtavan isojen muutosten yli menestyksellä. Tämä on vaatinut päättäväisyyttä, uskallusta ja ammattitaitoa”, Kivinen kiittää.
”Samalla kun me yleläiset menetämme hienon työtoverin ja Ylen johtajan olemme ylpeitä siitä, että juuri hänet kutsuttiin vaativaan tehtävään pääministerin valtiosihteeriksi. Heinosen laaja kokemus ja ymmärrys suomalaisesta yhteiskunnasta antavat hänelle eväät palvella Suomea tässä tehtävässä erinomaisen hyvin”, Kivinen uskoo.
Lisätietoja:
Reija Hyvärinen, viestintäjohtaja, p. 040 750 2999


