La, 02.09.2006, klo 03:00

Nimityksiä YLEssä

YLE Uudet palvelut -yksikköön on nimitetty kehityspäälliköiksi Tuija Aalto (37) ja Jaakko Nousiainen (37) 1.10. alkaen sekä Sami Lanu (30) 15.10. alkaen.

Tuija Aalto on toiminut aiemmin YLE Radion uusien palvelujen kehityspäällikkönä, Radio Ainon ohjelmapäällikkönä, Radio Hämeen toimittajana ja Radio Ankkurin ohjelmapäällikkönä.

Jaakko Nousiainen on toiminut aiemmin mm. Uusi YLE.fi -kehitysprojektin projektipäällikkönä, ohjelmakehittäjänä, Please Oy:n sisältöjohtajana sekä Ego Taivas Media Lab Oy:n ja Razorfish Finland Oy:n konsepti- ja sisältösuunnittelijana.

Sami Lanu on toiminut aiemmin Sulake Corporation Oy:n markkinointipäällikkönä, Morning Digital Design Oy:n konsulttina, Satama Interactive Oy:n konseptisuunnittelijana sekä YLE24:n mediatoimittajana ja freelance-toimittajana.

Marja Honkakorpi (32) on nimitetty YLE Uusiin palveluihin konseptipäälliköksi 1.11. alkaen. Hän on aiemmin toiminut Swelcom Oy:n tytäryhtiön 2ndhead Oy:n design-osaston päällikkönä sekä käyttöliittymä- ja konseptisuunnittelijana ja konsulttina muun muassa Ateneumin taidemuseossa, Helsingin Sanomien verkkoliitteessä ja Visual Systems Oy:ssä (nyk. Tieto Enator Digital Innovations).