Elina Ravantti kirjeenvaihtajaksi Brysseliin

Ylen EU-kirjeenvaihtajaksi Brysseliin on nimitetty toimittaja (YTM) Elina Ravantti, 47. Ravantti aloittaa tehtävässään 15. tammikuuta 2013. Hän on viimeksi toiminut Ylen yhteiskuntasuhdepäällikkönä.
Elina Ravantti oli Ylen Saksan kirjeenvaihtaja vuosina 2005-2009 ja toimi sitä ennen ulkomaantoimittajana Ylen radio- ja TV-uutisissa.
Yleisradion nykyisen EU-kirjeenvaihtajan Susanna Turusen työ päättyy Brysselissä 31.12.2012. Hän palaa Yle Uutisten toimitukseen Helsinkiin.



1 kommentti
Ma, 12.11.2012, klo 20:07
Paras uutinen pitkään aikaan! Olen pitkään murehtinut, mihin katosi tämä muutaman vuoden takainen erinomainen Saksan kirjeenvaihtaja. Paitsi että hän on pätevä toimittaja, hänen suomen kielensä on täydellistä - sekä korrektia että kaunista ja vivahteikasta. Musiikkia korvilleni!