Verisuonisairauksien riskitekijät vaikuttavat myös muistiin
27.6.2008 YLE Uutiset/YLE Terveys
Verisuonisairauksien riskitekijät ovat yhteydessä muistin heikentymiseen. Verisuonisairauksien riskitekijät eli metabolinen oireyhtymä, valtimoiden kovettuminen ja krooninen matala-asteinen tulehdus saattavat ennakoida muistin heikentymistä, käy ilmi perjantaina Kuopion yliopistossa tarkastettavasta väitöstutkimuksesta.
Tutkimuksessa seurattiin ikääntyneitä itäsuomalaisia naisia 12 vuoden ajan. Metabolisten riskitekijöiden määrä lähtötilanteessa oli suorassa yhteydessä heikentyneeseen muistiin 12 vuotta myöhemmin.
Muistihäiriöillä, dementialla ja verisuonisairauksilla on yhteisiä riskitekijöitä, kuten kohonnut verenpaine ja kolesteroli, heikentynyt sokerinsieto, lihavuus ja vähäinen liikunta. Riskitekijät selittävät kuitenkin vain osittain muistitoimintojen heikentymistä.
Säännöllinen liikunta ja terveellinen ravinto auttavat ehkäisemään muistihäiriöitä, tutkimuksessa todetaan.
Ikääntyvien määrän kasvaessa muistisairaudet lisääntyvät rajusti. Lievä muistitoimintojen häiriö edeltää dementiaa, mutta sitä on vaikea erottaa normaalista ikääntymisestä. Dementia on naisilla miehiä yleisempää.
Pirjo Komulaisen väitöskirja The association of vascular and neuroprotective status indicators with cognitice functioning - population-based studies kuuluu liikuntalääketieteen alaan.
|