Kuopiolaiset tutkijat mukana löytämässä täysin uusia rintasyövän riskitekijöitä
28.5.2007 Kuopion yliopisto/YLE Terveys
Kansainvälisenä yhteistyönä toteutetussa erittäin laajaan potilasaineistoon perustuvassa tutkimuksessa löydettiin neljä täysin uutta rintasyövän geneettistä riskitekijää. Löydökset lisäävät merkittävästi ymmärtämystämme rintasyövän sairastumisriskiin vaikuttavista perintötekijöistä.
Cambridgen yliopistossa työskentelevän professori Douglas Eastonin johdolla toimiva Breast Cancer Association Consortium (BCAC) etsi tutkimuksensa ensivaiheessa rintasyövän riskitekijöitä ihmisen koko perimästä. Seuraavassa vaiheessa verrattiin 30 tärkeimmäksi havaitun riskigeenimuodon (SNP) esiintyvyyttä 21 860 rintasyöpäpotilaalla ja 22 578 verrokilla. Tulokset osoittivat geenien FGFR2, TNRC9, MAP3K1 ja LSP1 vaikuttavan eniten rintasyöpäriskiin. Lisäksi tunnistettiin lukuisia muita ehdokasgeenejä, joiden merkitystä tullaan selvittämään jatkotutkimuksissa. Suuri osa aikaisemmissa tutkimuksissa rintasyöpäriskiin vaikuttaviksi havaituista geeneistä vaikuttaa DNA:n korjausmekanismeihin. BCAC -tutkimusryhmän uudet havainnot viittaavat siihen, että myös solun kasvun ja signaloinnin säätelyn periytyvät muutokset vaikuttavat rintasyöpäriskiin. Nyt löydetyistä tekijöistä suurin osa on aivan uusia. Vain yhdellä (FGFR2) on tiedetty aiemmin olevan merkitystä rintasyövän synnyssä ja kehittymisessä.
BCAC on rintasyöpätutkijoiden kansainvälinen yhteenliittymä, johon kuuluu yli 20 tutkimusryhmää ympäri maailmaa. Suomesta mukana ovat tutkimusryhmät Kuopiosta ja Helsingistä. Kuopion yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan kliiniseltä laitokselta ja KYSistä tutkimukseen osallistuivat professori, ylilääkäri Veli-Matti Kosma, FM Jaana Hartikainen ja dosentti Arto Mannermaa kliinisen patologian ja oikeuslääketieteen yksiköstä ja kliinisen patologian osastolta ja dosentti, osastonylilääkäri Vesa Kataja syöpätautien yksiköstä ja syöpätautien klinikasta.
|