Liiallinen lihansyönti lisää mahalaukkusyövän vaaraa
7.5.2006 STT-TT/YLE Terveys
Runsas naudan- ja sianlihan käyttö lisää mahalaukun syövän riskiä, sanotaan eurooppalaiseen Epic-tutkimusprojektiin liittyvässä selvityksessä. Ruotsalainen Svenska Dagbladet -lehti kirjoitti WHO:n johdolla valmistuneen selvityksen osoittavan, että mahalaukun syövän riski kolminkertaistuu, jos ihminen syö sata grammaa punaista lihaa päivittäin.
Ruotsalainen Uumajan yliopiston professori Göran Hallmans sanoo uutta tutkimusta erinomaisen tärkeäksi. Hallmans kuuluu kansainväliseen tutkijaryhmään, joka toteuttaa jo yli kymmenen vuotta käynnissä ollutta Epic-projektia.
- Olemme jo aiemmin todenneet, että paksusuolen syövällä on yhteys naudan- ja sianlihan syöntiin. Nyt toteamme, että mahalaukun osalta on samanlainen yhteys ja että se on vieläkin selvempi, Hallmans sanoi uutistoimisto TT:lle.
Hallmansin mukaan tutkimustulokset korostavat entisestäänkin suosituksia, joissa kehotetaan ihmisiä syömään monipuolista ravintoa. - Ei ole hyvä syödä vain punaista lihaa, Hallmans sanoo.
Epic-projektissa (European Investigation into Cancer and Nutrition) seurataan yli puolen miljoonan ihmisen terveydentilaa kymmenessä Euroopan massa. Hankkeessa pyritään löytämään yhteyksiä ihmisten käyttämän ravinnon ja heidän terveytensä kesken.