Kuntavaalit 2008

Maakuntaradioiden vaalisivustoilta mm. aluekohtaiset vaaliuutiset, -blogit ja -keskustelut. Listaa täydennetään sitä mukaa kun maakuntaradiot avaavat vaalisivustojaan.

Valitse alue:

Vaaliuutiset

 
Kuntapäättäjistä 42 prosenttia uusia nimiä - moni julkkis pääsi läpi
Julkaistu 26.10.2008, klo 21.39 (päivitetty 27.10.2008, klo 08.25)
Juoksija Wilson Kirwa
Kuva: YLE Kuvapalvelu
Wilson Kirwa
Kuntien ja kaupunkien valtuustoihin nousee ensi kaudeksi vajaat 4 400 uutta päättäjää. Uusia kasvoja on siten noin 42 prosenttia kaikista valituiksi tulleista.
Tilastokeskuksen mukaan ikäryhmistä parhaiten edustettuina ovat 50 - 59 -vuotiaat, joita on noin 31 prosenttia kaikista valituista. Päättyvällä valtuustokaudella ikäryhmän osuus oli 34 prosenttia.

Nuorien osuus valtuutetuista pysyy suunnilleen samana kuin viime kaudella. Alle 30-vuotiaita pääsi nyt läpi yhteensä 648 eli noin 6,2 prosenttia kaikista valituista. Viime kerralla alle 30-vuotiaita oli 5,9 prosenttia läpimenneistä.

Julkisuuden henkilöitä nousi valtuustoihin

Monen kunnanvaltuuston kokouksessa istuu tulevalla kaudella myös julkisuudesta tuttuja henkilöitä.

Useampaankin kunnanvaltuustoon on tulossa urheilijaedustus. Jalkapallovalmentaja Jukka Ikäläinen (SDP) on päässyt Kemin valtuustoon ja Lahden valtuustossa istuu seuraavat neljä vuotta kenialaissyntyinen keskimatkojen juoksija Wilson Kirwa (Kok.).

Jääkiekkovalmentaja Alpo Suhonen (SDP) on puolestaan päässyt Forssan valtuustoon ja nyrkkeilylegenda Jukka "Käpylän Pyöveli" Järvinen (SDP) näyttää saavan Helsingissä varavaltuutetun paikan.

Jyväskylän valtuustossa urheilijoiden ääni kuulunee hyvin, sillä valtuutetuksi pääsevät sekä jääkiekkomalivahti Sinuhe Wallinheimo (Kok.) että pikajuoksija Johanna Manninen (Kok.). Varasijan sai voimistelija Jani Tanskanen (Kesk.).

Naiskauneutta valtuustoihin

Juontajana tutuksi tullut, nyttemmin viestintäministeri Suvi Lindénin avustajana toimiva Jaana Pelkonen (kok.) sai huimalla äänimäärällä paikan Helsingin valtuustosta.

Entinen Miss Suomi Tarja Smura (Meidän Lohja) puolestaan pääsi Lohjan kunnanvaltuutetuksi.

Missikisoissa niinikään pärjänneet kokoomuslaiset Jasmin Mäntylä ja Anitra Ahtola-Janatuinen saivat tyytyä varasijoihin kotikunnissaan Oulussa ja Espoossa.

Televisiosta tuttuja

Näyttelijä Sara Paavolainen (SDP) saa valtuustopaikan Helsingistä. YLEn kuuluttaja Maria Jungner (SDP) taas pääsi Espoon valtuustoon.

Myös tosi-tv:n kautta julkisuuteen tulleet ovat pärjänneet vaaleissa melko hyvin. Läpi ovat päässeet Idols-tähti Jani Wickholm (Kesk.) Töysässä ja Tanssii tähtien kanssa -tuomari Helena Ahti-Hallberg (Kok.) Sipoossa.

Maajussille morsian -sarjasta tutuksi tullut Teija Särkelä (Kesk.) sai varasijan Haukiputaan valtuustoon.

Big Brother -kilpailijat Einari Rautio (Kok.) ja Risto Kuoppala (SDP) eivät puolestaan päässeet kunnanvaltuutetuiksi.

Pääkaupunkiseudun valtuustoissa useita tuttuja

Helsingin valtuustossa uusina aloittavat muun muassa rockmuusikko Tumppi Varonen (SDP), Huhtiniemi-keskustelusta tutuksi tullut everstiluutnantti Jarmo Nieminen (Kok.) ja meteorologi Lea Saukkonen (Kok.).

Espoossa puolestaan valtuutettuina aloittavat elokuvaohjaaja Kaisa Rastimo (Vihr.) sekä dokumenttiohjaaja ja omaishoitajien puolestapuhuja Tarja Tallqvist (KD).

Raumalla ääniharavaksi nousi Raumanmeren juhannus -festivaalin perustaja Riku Räsänen (Kok.).

Kansanedustajat läpi

Paikka parlamentissa näyttää olevan suora tie myös kunnanvaltuustoon. Joka ikinen kuntavaaleissa ehdolla ollut kansanedustaja on pääsemässä myös oman kuntansa kunnanvaltuutetuiksi.

Kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen on saanut perheeseensä kaksi valtuustopaikkaa, sillä myös hänen 18-vuotias tyttärensa Saara on Riihimäen uusi kunnanvaltuutettu.

YLE Uutiset

Kaikki kuntavaaliuutiset

Vaaliuutiset eri kielillä

Oheisten linkkien takaa löydät YLEn ruotsin-, englannin- ja venäjänkielisten toimitusten tuottamia uutisia kuntavaaleista.

Svenska YLE: Kommunalvalet
YLE News: Municipal Elections
YLE po-russki: Munitsipalnye vybory