Kuntavaalit 2008

Maakuntaradioiden vaalisivustoilta mm. aluekohtaiset vaaliuutiset, -blogit ja -keskustelut. Listaa täydennetään sitä mukaa kun maakuntaradiot avaavat vaalisivustojaan.

Valitse alue:

Taustat ja kommentit

Nyt se on alkanut

päivitetty 15.10.2008 klo 11.52 näppäimistö ja ehdokaslista

Loistava sää hemmottelee ensimmäistä ennakkoäänestyspäivää täällä Helsingissä. Jos ehdokas on selvillä, ja äänestyspaikka tiedossa, niin menoksi vaan. - Itse aion katsoa pelin loppuun asti, ja säästän äänestämisen vaalipäivän aamuun!





Nuoria on aiheettomasti morkattu politiikan vastaisuudesta. Eilinen nuorisobarometri osoitti, että nuorten kiinnostus politiikkaan on lisääntynyt. Nuoret myös luottavat poliittisiin instituutioihin ja demokratian toimivuuteen. Mutta äänestyskoppiin asti nuoria ei oikein saada! Miksi?

Kotipuiston kunnallisessa vaalitelineessä on yksi "epäjuliste". Isolla alustalla on orpona kaksi A4-arkkia; vaakasuorassa on ehdokkaan kuva ja pystysuorassa seuraava teksti: "Nuorten, nukkuvien ja opiskelijoiden asiassa". Omalla, yhden miehen listalla on ehdokkaana 18-vuotias abiturientti Esko Mattila. Hän on sitoutumaton. - Voi olla, että mukana on leikkimieltä, mutta vaivatta ei ehdokkaaksi pääse; pitää olla kymmenen kuntalaiset nimet, jättää vaaliasiakirjat ja hoitaa tiedotus! Katukuvassa näkyvä "epäjuliste" on vain huutomerkki "vanhalle maailmalle"; kun kurkistaa Mattilan kotisivuille, huomaa olevansa siististi tehdyillä, Facebookin ilmaisilla sivuilla! Siellä löytyy tukuttain Mattilan ystäviä ja kavereita, ja mukaan saa liittyä kunhan ensin rekisteröityy jäseneksi. - Vaikuttaa selväjärkiseltä ja läpinäkyvältä! Hänen valitsijayhdistyksensä ei ole missään vaaliliitossa, joten vaalimatematiikan takia Mattila tarvitsee tuhansia ääniä päästäkseen läpi! - Onnea kuitenkin!

Nettiäänestämisen suhteen Suomessa vallitsee omituinen tuohivirsukulttuuri. - Fiksutkin ihmiset vastustavat nettiäänestämistä sillä perustella, ettei netissä ensimmäiselle äänestäjälle voi näyttää tyhjän vaaliuurnan pohjaa! Kuulostaa haetulta syyltä. Ruotsalaisille netti kelpaa, ja monille muille maille. - Hoidan pankkiasiani netissä, teen ostoksiani netissä, hoidan työ- ja yksityisasioitani netissä; miksen siis voisi antaa ääntänikin netissä? Jos halutaan nuoret äänestämään, niin päättäjät, netti auki!

Ennakkoäänestyspaikkojen määrä eri kunnissa vaihtelee rajusti (HS:n uutinen). Laki sanoo, että kunnassa pitää olla vähintään yksi ennakkoäänestyspaikka. - Säilytetään se, mutta lopetetaan muu sokkoleikki ennakkoäänestyspaikkojen etsimisessä, ja siirrytään nettiin!

Kuntavaaleihin toi eilinen välikysymyskeskustelu hyvän lisän. En ryhdy referoimaan keskustelua, mutta erinomaisen tärkeästä asiasta puhuttiin. - Olisi vain suonut, että hallituksen ykkösrivi olisi ollut tiiviimmin mukana vastaamassa opposition väitteisiin terveyspalvelujen laiminlyönneistä. Tulessa oli peruspalveluministeri Paula Risikko (kok.), mutta pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) ja valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) välttivät keskustelua. - Heidän sanansa kuitenkin painaa, ja heidän takanaan ovat rahat! Välikysymyksestä äänestetään ensi perjantaina. Palataan silloin asiaan!

Hannu Lehtilä

P.S. Illalla TV1:ssä pohditaan Kuntavaalit K-18 -ohjelmassa muun muassa onko politiikassa ikärajaa? Pitää katsoa! - Täällä K-60 -sohvakatsomossa kiinnostaa myös mitä Vesa Puttonen sanoo A-studiossa rahoituskriisistä ja mitä Jorma Ollila A-plussassa finanssikriisistä! Sama kriisi, eri näkökulma?

Vaaliuutiset eri kielillä

Oheisten linkkien takaa löydät YLEn ruotsin-, englannin- ja venäjänkielisten toimitusten tuottamia uutisia kuntavaaleista.

Svenska YLE: Kommunalvalet
YLE News: Municipal Elections
YLE po-russki: Munitsipalnye vybory