Kuntavaalit 2008

Maakuntaradioiden vaalisivustoilta mm. aluekohtaiset vaaliuutiset, -blogit ja -keskustelut. Listaa täydennetään sitä mukaa kun maakuntaradiot avaavat vaalisivustojaan.

Valitse alue:

Taustat ja kommentit

Kierrokset nousevat

päivitetty 03.10.2008 klo 12.16 SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilainen eduskunnassa.

Eduskunnan kyselytunnilla eilen polkaistiin kaasua jo oikein kunnolla: SDP:n naiset (!) kävivät tiukkaa sananvaihtoa hallituksen kanssa niin kuntien koulupolitiikasta kuin yleisistä talousnäkymistäkin.





SDP:n 2.varapuheenjohtaja Maria Guzenina-Richardson leimahti kokoomuslaiselle opetusministeri Sari Sarkomaalle opettajien lomautuksista niin tunteikkaasti, että vastaukseksi riitti pelkkä rauhoittelu. Lisäksi oppositio ilmoitti tekevänsä hallitukselle kuntavälikysymyksen.

Suurin mielenkiinto on kuitenkin kohdistunut SDP:n puheenjohtaja Jutta Urpilaiseen. Miten hän uutena puheenjohtaja pärjää kokeneessa herraseurassa? HS-kollega Unto Hämäläinen esitti jo isomman kysymyksen; onko Urpilaisesta koko opposition johtajaksi?

Alku näyttää Urpilaisen kannalta lupaavalta! Meno ja osaaminen ovat parantuneet tentti tentiltä. Hän on suurimman oppositiopuolueen puheenjohtaja, ja sehän lyhennetään mediassa oppositiojohtajaksi.

Olen kotisohvalla katsonut muutaman puheenjohtajakeskustelun ja seurannut Urpilaista "livenä" myös eduskunnassa. Ulko- ja turvallisuuspolitiikassa Eero Heinäluoma ja Erkki Tuomioja ovat osaamiseensa perustuen vetäneet korkeampaa profiilia, mutta "pehmeimmissä" aiheissa, ja eilen myös talouspolitiikassa, Urpilainen otti johtavan demariroolin.

Hänen väitteensä on, ettei hallitus varaudu taantumaan, eikä suostu myöskään arvioimaan taloustilannetta ja toimintasuunnitelmiaan uudelleen. Takana paistaa epäilys siitä, että hallitus menee kuntavaaleihin sivuilleen vilkuilematta, mutta vaalien jälkeen linja muuttuu - lisäelvyttämisen ohella tarvitaan säästöjä ja leikkauksia myös kunnissa!

Vaikka suhtaudun välikysymyksiin aika skeptisesti, niin tässä maailman tilanteessa välikysymys saattaa tuoda hyvän lisän vaalikeskusteluun. On tietysti niin, kuten dosentti Sami Borg on näillä sivuilla kirjoittanut, että kuntien ongelmat ratkaistaan kunnissa eikä valtakunnallisilla kannatusprosenteilla. Mutta talouden "globaalisateenvarjo" on nyt niin repaleinen, että sen kunto on hyvä tarkastaa päivittäin.

Amerikkalaiset kansanedustajat ovat koko viikon pähkäilleet roskapankkipäätöksen kanssa. Senaattorit saivat osaltaan asian päätökseen jo toissapäivänä, mutta edustajainhuoneen rivit ovat edelleen sekaisin.

Meillä harrastetaan ryhmäpäätöksiä, jotka tekevät päätöksistä ennakoitavia. Vain "omantunnon asioissa" sallitaan vapaat kädet. Nyt tuntuu siltä, että koko maailman talous on Amerikassa "omantunnon asia"!

No, jos ollaan ihan rehellisiä, niin ei roskapankin perustaminen meilläkään mikään läpihuutojuttu ollut; aikaa roskapankkipäätöksen tekoon meni peräti puolivuotta!

Tämä perjantai on tärkeä päivä. Helsingin pörssi avautui aika maltillisesti, vaikka sijoittajat ja meklarit kulkevatkin kainalot märkinä. Nyt epäillään, riittääkö roskapankkikaan luottamuksen palauttamiseen.

Mutta mitä tässä hötkyilemään! Huomenna olemme viisaampia. TV1:n Ykkösaamussa Petri Kejosen vieraana on valtiovarainministeri Jyrki Katainen. Ei muuta kun odottamaan. Hyvää viikonloppua!

Hannu Lehtilä

P.S. Vaalikoneet ovat antaneet minulle aina väärän ehdokkaan. Olen löytänyt itseni mitä kummallisimmasta seurasta. Luulen, että huijaamista on tapahtunut sekä minun että ehdokkaan vaalikonevastauksissa. Palataan asiaan.

Vaaliuutiset eri kielillä

Oheisten linkkien takaa löydät YLEn ruotsin-, englannin- ja venäjänkielisten toimitusten tuottamia uutisia kuntavaaleista.

Svenska YLE: Kommunalvalet
YLE News: Municipal Elections
YLE po-russki: Munitsipalnye vybory