Eduskuntavaalit 2007

Tulospalvelu

Vaalit maakunnissa

Kartta

Valitse maakuntaradio

Ainolan vaaliblogi

Olli Ainola

YLE Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Olli Ainola seuraa blogissaan vaaleja.

Olli Ainolan vaaliblogiin

Uosukaisen vaaliblogi

Riikka Uosukainen

YLE Uutisten uutispäällikkö Riikka Uosukainen seuraa blogissaan vaaleja.

Riikka Uosukaisen vaaliblogiin

Pernaan vaaliblogi

Ville Pernaa

Poliittisen historian dosentti Ville Pernaa tarkkailee blogissaan eduskuntavaali-kamppailua.

Ville Pernaan vaaliblogiin

Vaaliuutiset

 
Vanhanen moittii Helsingin päättäjiä energiavalinnoista
Julkaistu 27.01.2007, klo 18.25 (päivitetty 27.01.2007, klo 18.31)
Matti Vanhanen
Kuva: YLE
Keskustan puheenjohtaja, pääministeri Matti Vanhanen arvostelee Helsingin valtapuolueita siitä, että kaupunki tuottaa energiansa lähes kokonaan fossiilisilla polttoaineilla.
Eduskuntavaalitilaisuudessa Etelä-Savossa puhuneen Vanhasen mukaan kyse on poliittisesta tahdosta. Hän nostaa esimerkiksi Tukholman, jonka biopolttoaineilla toimivaan voimalaitokseen Fortum on juuri investoimassa.

Hänen mukaansa öljyriippuvuuden vähentäminen vaatisi sitä, että kuntien joukkoliikennetukea nauttivat yhtiöt siirtyisivät täysin käyttämään biopolttoaineita. Tämä voisi Vanhasen mukaan olla tuen ehtona.

Helsingin kaupunginvaltuuston johtava puolue on kokoomus. Toisena on SDP ja kolmantena vihreät. Keskustalla paikkoja on neljä valtuuston 85:sta. Voimasuhteet ovat samat myös kaupunginhallituksessa. Siellä keskustalla on yksi edustaja.

YLE Uutiset

Vaaliuutisten arkisto