Eduskuntavaalit 2007

Tulospalvelu

Vaalit maakunnissa

Kartta

Valitse maakuntaradio

Ainolan vaaliblogi

Olli Ainola

YLE Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Olli Ainola seuraa blogissaan vaaleja.

Olli Ainolan vaaliblogiin

Uosukaisen vaaliblogi

Riikka Uosukainen

YLE Uutisten uutispäällikkö Riikka Uosukainen seuraa blogissaan vaaleja.

Riikka Uosukaisen vaaliblogiin

Pernaan vaaliblogi

Ville Pernaa

Poliittisen historian dosentti Ville Pernaa tarkkailee blogissaan eduskuntavaali-kamppailua.

Ville Pernaan vaaliblogiin

Vaaliuutiset

 
Veronalennukset jatkumassa ensi vaalikaudellakin
Julkaistu 24.01.2007, klo 11.59 (päivitetty 24.01.2007, klo 21.33)
Kolmen suurimman puolueen logot sekä Verohallinnon tunnus
Kuva: YLE24, lähteet: Verohallinto, Keskusta, Kokoomus ja SDP
Katso TV-uutisten juttu aiheesta (klo 20.30)
Suuret puolueet aikovat jatkaa tuloverotuksen keventämistä myös ensi vaalikaudella.
Veronmaksajain Keskusliiton veropaneelissa kolmen suurimman puolueen veroasiantuntijat lupasivat palkkaveroihin yhteensä noin kahden miljardin euron kevennykset. Myös eläkeläisten verotukseen on tulossa korjausta.

Lipposen kahden ja Vanhasen yhden hallituksen aikana palkansaajien verotus on keventynyt noin seitsemän prosenttiyksikköä. Kukin hallitus on käyttänyt palkkaverojen alentamiseen pari miljardia euroa.

Sama tahti näyttää jatkuvan ensi vaalikaudella, olipa hallitusrunkona sitten punamulta, sinipuna tai porvariyhteistyö. Veronkevennyksissä innokkain on tutusti kokoomus, ja jarrua painaa SDP. Keskusta liikkuu siinä välimaastossa.

Veronmaksajien veropaneelissa kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jyri Häkämies halusi painottaa veronkevennyksiä myös suurituloisiin.

- Kun sanoin, että tuloverotusta pitää alentaa määrätietoisesti, sitä pitää alentaa kaikissa tuloluokissa, myös ylemmissä, niin että kenenkään ei pitäisi maksaa enemmän kuin puolet veroa, Häkämies linjasi.

Paneelin puheenjohtajan Peter Nymanin kysymykseen, onko veronkevennyksissä painotettu liikaa pieni- ja keskituloisia, Häkämies vastasi, että painotus on varmaan ihan oikein.

- Se kannustaa. Tulokset kertovat, että painotukset ovat olleet oikeita, mutta yhtä paljon kuin alleviivaan sitä, niin muistutan siitä korkeimmasta marginaalista eli että meidän pitää myös sillä sektorilla kannustaa ahkeruuteen, että osaajat pysyvät Suomessa, Häkämies sanoi.

SDP:n kansanedustaja Matti Ahde puolusti pieni- ja keskituloisten suosimista. Ahteen mielestä verotuksen progressio on toiminut Suomessa hyvin, eikä se ole haitannut Suomen kilpailukykyä.

Keskustan edustaja Mari Kiviniemi sanoi, että pieni- ja keskituloisia on suosittu veronkevennyksissä työllisyyssyistä ja kannustinloukkuja on näin onnistuttu purkamaan.

Suurten puolueiden edustajat haarukoivat palkkaveron kevennysvaran liikkuvan kahden miljardin hujakoilla.

Myös eläkeläisten verotukseen on tulossa korjausta. Suurimmat puolueet ovat valmiita alentamaan niiden eläkeläisten verotusta, jotka maksavat nyt samasta tulosta korkeampaa veroa kuin palkansaajat.

YLE Uutiset

Vaaliuutisten arkisto