Olet tässä

Turkki perui EU-delegaatiolle lähettämänsä kutsun

julkaistu 04.10.2006 klo 19:53, päivitetty 30.10.2008 klo 01:45
Turkki on peruuttanut vierailukutsun, jonka se oli esittänyt Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan delegaatiolle. Peruutuksen syy on se, että delegaatioon kuului kyproslainen europarlamentaarikko Marios Matsakis.

Delegaatio oli koottu normaaliin tapaan siten, että parlamentin poliittiset ryhmät nimittävät edustajansa ryhmään. Turkki ilmoitti muutama päivä sitten, ettei se hyväksy Kyproksen edustajaa vierailulle.

Ympäristövaliokunnan puheenjohtaja Karlheinz Florentz ilmoitti Turkin suurlähetystölle, että parlamentilla ei ole mitään syytä muuttaa delegaation kokoonpanoa. Tänä aamuna Turkin suurlähetystö ilmoitti, että kutsu peruutetaan.

Euroopan parlamentin ympäristövaliokunnan oli määrä vierailla Turkissa tutustumassa maan ympäristönsuojelun tilanteeseen ja siihen, miten maa uudistaa ympäristölainsäädäntöään EU-lainsäädännön mukaiseksi. Matkan oli määrä tapahtua parin viikon sisällä.

Satu Hassi tyrmistynyt päätöksestä

Europarlamentin ympäristövaliokunnassa vihreitä edustava Satu Hassi on tyrmistynyt Turkin päätöksestä. Hän pitää Turkin kantaa vääränä ja tyhmänä.

- Turkki tuskin olisi voinut valita tehokkaampaa tapaa voimistaa kielteisiä asenteita jäsenyyttään kohtaan Euroopan parlamentissa, Hassi toteaa tiedotteessaan.

Hassi muistuttaa, että parlamentin täysistunto äänesti viime viikolla Turkin jäsenyysneuvottelujen etenemisestä ja torjui ne ehdotukset, joilla yritettiin asettaa esteitä neuvottelujen jatkamiselle.

- Tällä päätöksellä Turkin hallitus osoittaa, että maassa ei todellakaan kunnolla ymmärretä, mitä demokratia tarkoittaa, Hassi toteaa.

Hassilla ei ole tiedossa, että Turkki olisi aiemmin torjunut EU-valtuuskuntien vierailuja sillä perusteella, että mukana olisi ollut kyproslainen edustaja.

YLE24

Jatka tästä