Suomalaisten turvallisuudentunne heikentynyt
Suomalaisten turvallisuudentunne on heikentynyt kolmen viime vuoden aikana, ilmenee poliisin tutkimuksesta. Väkivallan uhriksi joutuneiden määrä on lisääntynyt viime vuosina, joskin tänä vuonna väkivaltarikokset ovat vähentyneet. Erityisesti väkivallan uhriksi ovat joutuneet nuoret miehet.
Viime keväänä tehtyyn tutkimukseen vastanneista 7,3 prosenttia ilmoitti joutuneensa väkivallan kohteeksi tai uhriksi kolmen vuoden aikana. Koko väestöön suhteutettuna tämä tarkoittaa 280 000 suomalaista. Määrä on 45 000 eli 16 prosenttia suurempi kuin vuoden 2006 tutkimuksessa.
Poliisin tietoon tulleet väkivaltarikokset ovat lisääntyneet saman verran. Tänä vuonna väkivaltarikokset kuitenkin vähenevät 7 - 8 prosenttia viime vuodesta.
Väkivallan uhreiksi ovat joutuneet erityisesti 20 - 24-vuotiaat miehet. Heistä lähes joka viides on kokenut väkivaltaa kolmen vuoden aikana.
Omaisuusrikosten uhriksi joutuneiden määrä oli vähentynyt hiukan vuoden 2006 tutkimuksesta. Kolmen vuoden aikana omaisuusrikosten uhriksi oli joutunut 39 prosenttia miehistä ja 34 prosenttia naisista.
Enemmistö kokee asuinalueensa turvalliseksi
Noin viisi kuudesta vastaajasta koki kuitenkin turvalliseksi liikkumisen omalla asuinalueellaan myöhään viikonloppuiltaisin. Kotikuntansa keskusta-alueen turvalliseksi koki kaksi kolmasosaa.
Parhaina keinoina parantaa turvallisuutta vastaajat pitävät nuorisotoiminnan ja harrastusmahdollisuuksien lisäämistä. Sen sijaan valvonnan ja kontrollin lisääminen sai vähemmän kannatusta kuin aikaisemmissa tutkimuksissa.
Taantuma näkyy uhkakuvissa
Suomalaisten huolenaiheita kysyttäessä huoli työttömyydestä ja taloudellisista ongelmista oli lisääntynyt. Samaten suomalaiset ovat entistä huolestuneempia ihmisten syrjäytymisestä ja rikollisuudesta sekä huumeiden ja alkoholin käytöstä.
Kysytyistä asioista kansalaiset olivat vähiten huolissaan poliisivaltuuksien lisäämisestä, mutta siitä huolestuneiden määrä on kuitenkin kaksinkertaistunut. Sen sijaan huoli liikennekäyttäytymisestä on vähentynyt.
Myös huoli palvelujen saatavuudesta on vähentynyt. Eniten vastaajat olivat huolissaan terveyspalvelujen saatavuudesta. Huolestuneisuus palveluista lisääntyi iän myötä.
Lupapalvelujen toimivuutta moititaan
Tutkimukseen vastanneiden mielestä poliisi on onnistunut kokonaisuudessaan tehtäviensä hoitamisessa yhtä hyvin kuin vuonna 2006. Vastaajat kokevat, että poliisi on onnistunut aiempaa paremmin selvittämään rikoksia, mutta liikenne- ja muun valvonnan koetaan heikentyneen.
Lisäksi poliisin lupapalvelujen hoito onnistuu vastaajien mielestä aiempaa heikommin.
Lupakanslioissa on poliisin mukaan aiheuttanut ruuhkaa se, että lupien määrä on lisääntynyt samalla, kun henkilöstön määrä on pysynyt ennallaan. Poliisiylijohtaja Mikko Paatero lupaa, että lupahenkilöstön määrää tullaan lisäämään.
Internetpalvelujen suosio kasvanut
Kansalaiset pitävät polisiin palveluista tärkeimpinä hälytyspartioiden nopeaa saapumista, rikosten nopeaa selvittämistä ja poliisin hyvää näkyvyyttä.
Aiempaa useampi pitää tärkeänä poliisin tarjoamia internetpalveluja, kuten rikosilmoitusten tekemistä internetin kautta sekä sähköistä ajanvarausta.
Erityisesti alle 20-vuotiaat nuoret pitävät tärkeänä myös mahdollisuutta keskustella poliisin kanssa internetin keskustelupalstoilla. Poliisi on alkanut toimia muun muassa IRC-Galleriassa ja Facebookissa.
Kysely tehtiin maalis-huhtikuussa. Tutkimuslomake lähetettiin noin 114 000:lle 15 - 74-vuotiaalle. Lomakkeen palautti 41 prosenttia. Tutkimuksen virhemarginaali on 0,46 prosenttiyksikköä suuntaan tai toiseen.
Valtakunnallinen turvallisuustutkimus tehtiin nyt kolmannen kerran. Edelliset tutkimukset tehtiin vuosina 2003 ja 2006.
YLE Uutiset