Myymälävaras jää yhä useammin kiinni
Kuva: Touko Yrttimaa/YLE
Joulu on myymälävarkaiden kulta-aikaa. Suomessa myymälävarkauksien määrä on Euroopan keskitasolla, mutta Suomen Kaupan Liiton mukaan varkaiden otteet ovat ammattilaistumassa.
Englantilaisen CRR-tutkimuslaitoksen mukaan myymälävarkaiden suosikkeihin kuuluu tänä jouluna mm. Mamma Mia -elokuvan DVD. Samaisen tutkimuslaitoksen maailmanlaajuisen myymälävarkausbarometrin mukaan Suomen myymälävarkauksien absoluuttinen määrä hieman kasvoi ja kasvaneeseen myyntiin suhteutettu määrä hieman laski kautena 2007 - 2008.
Koko maailmaa ravisteleva talouskriisi aiheuttaa monenlaisia lieveilmiöitä, mutta myymälävarkauksien määrään sillä ei kuitenkaan ole vaikutusta.
- Myymälävarkaustilastoissa nousukauden tai taantuman vaikutusta ei ole pystytty tilastollisesti osoittamaan. En usko, että niillä on juurikaan merkitystä tilastoihin, sanoo Suomen kaupan liiton turvallisuusvaliokunnan puheenjohtaja Harri Uusitalo.
Uusitalon mukaan myymälävaras jää tänä päivänä helpommin kiinni lisääntyneen teknisen valvonnan vuoksi.
- Kiinnijäämisen todennäköisyyttä on pystytty parantamaan vuosien saatossa. Tuotesuojaportit ovat hyvin käytössä, mutta vielä laajemmassa käytössä on kameravalvonta, jonka laatu on viimeisen 3 - 4 vuoden parantunut hyvin merkittävästi, Uusitalo arvioi.
Uutena piirteenä myymälävarkauksissa Uusitalo näkee ulkomaiset rikollisliigat, jotka tekevät nopeita täsmäiskuja suomalaiskauppoihin.
- Kyllä se on erittäin ammattimaisen vähittäiskauppaan kohdistuvan rikollisuuden lisääntyminen. Ulkomaalaisia liigoja saapuu Suomeen, jotka tekevät muutamassa päivässä ison joukon keikkoja.
Uusitalon mukaan tällainen liiga on viimeksi jäänyt kiinni Pohjanmaalla. Liiga huijasi kassoja antamaan liikaa vaihtorahaa.
YLE Uutiset