Jauhojärvi satsaa kaiken Libereciin
Kuva: YLE Sami Jauhojärvi on odotellut toukokuusta lähtien kutina kintereissä, koska hän pääsisi hiihtämään kilpaa. Nyt ei rovaniemeläisen tarvitse enää odotella kauaa.
Artikkeliin liittyvä ääni- ja kuvamateriaali:
Sami Jauhojärvi otti viime kaudella tietoisen riskin valmentajansa Reijo Jylhän kanssa ja kasvatti harjoitusmääriään rajusti. Kauden mittaan kaksikko huomasi, missä rajat kulkivat.
- Se oli tietoinen riski. Niistä harjoittelumääristä ole ollut enää varaa kiristää. Tämä kyllä näkyi sitten, että suoritustaso heitteli paljon kauden aikana. Mutta eiköhän siitä ole otettu opiksi ja haettu nyt ne rajat tulevaan arvokisaputkeen, Jauhojärvi totesi.
Toisaalta ei Jauhojärvi ole viime kaudesta kauheasti höllännyt, sillä Ramsaun leirillä hän laskeskeli olevansa vain neljä tuntia jäljessä edellisvuoden harjoitusmääriä.
- Kyllähän sitä kehittyy harjoitteluunkin. Mies kestää enemmän, kun kokeilee rajojaan joskus.
Väsymys ei huolestuta
Jauhojärven tilanne on muutenkin parempi kuin viime vuonna, jolloin hän sairastui Ramsaun-leirin lopuksi keuhkokuumeeseen. Nyt ei nopeasti ohimennyttä vatsatautia lukuunottamatta ole ollut muita oireita kuin väsymystä.
- Ensimmäisellä Ramsaun-leirillä oli pientä väsymystä eikä treeni oikein kulkenut. Mutta kun kävin kotona ja maltoin kävellä hirvimetsällä rauhallisesti, niin kyllä siinä mies palautui ja taas on alkanut treeni maistumaan, Jauhojärvi kertoi.
- Väsymys on merkki, että pitää löysätä. Mutta enemmän olisin huolestunut, jos en olisi ollut väsynyt jossakin vaiheessa kautta. Silloin en olisi treenannut riittävästi!
Kaikki Liberecin ehdoilla
Jauhojärven tavoite tulevalla kaudella on puhtaasti Liberecin MM-hiihdoissa ja sen avausmatkalla 15 kilometrin perinteisellä. Hän on valmis tekemään isojakin uhrauksia menestyäkseen arvokisoissa ja saattaa jättää kauden aikana tärkeitäkin maailmancupin kisoja väliin, jos suksi ei luista.
- Liberec on tälle kaudelle selvä päätavoite ja maailmancup tulee siinä sivussa. Jos on sellainen tilanne, että en tunne olevani aivan sataprosenttisessa kunnossa, niin jätän Tour de Skin pois ohjelmasta ja keskityn senkin ajan vain harjoitteluun.
Luultavasti myös Vancouverin esikisat jäävät Jauhojärveltä väliin, sillä se on hänen mielestään liian rankka reissu, etenkin jos hän hiihtää Tour de Skin.
- Maailmancupin ohjelmassa on ongelmana se, että harjoittelua ei kerkiä tehdä oikein mihinkään väliin. Mutta kyllä minä uskon, että kestän sen. Muutaman kauden olen nyt kiertänyt täyden setin. Välillä tulee pikkunotkahduksia, niin kuin kaikille maailmancupin hiihtäjille. Silloin pitää vain malttaa pitää viikon tai pari taukoa, palautella ja treenata sopivasti, niin kyllä sen kestää.
Kilpailu kiristynyt kotimaassakin
Jauhojärvi oli ensimmäisiä mieshiihtäjiä, joka Lahden MM-hiihtojen notkahduksen jälkeen teki tuloksia normaalimatkoilla. Nyt hän on saanut useita uusia kirittäjiä ja kilpailu muun muassa viestipaikoista on kiristynyt. Tämä on Jauhojärven mielestä vain hyvä asia.
- Se on positiivista, että on miehiä tyrkyllä viestijoukkueeseen. On hyvä, jos nuoretkin kaverit pystyvät vielä nostamaan tasoaan siitä, mitä viime kaudella pystyivät esittämään. Kuitenkin viime kaudella oli jo kolme miestä maailmancupissa palkintopallilla. Se on aika paljon enemmän kuin pari vuotta sitten, kun ei ollut yhtään, Jauhojärvi naurahti.
Joukkueen vanhimpaan kaartiin kuuluva 27-vuotias Jauhojärvi ei aio kuitenkaan luovuttaa kärkihiihtäjän paikkaa sovinnolla kanssakilpailijoille.
- Korkein palkinto sija tuntuu olevan tavoitteena monella, kun olen muita kuunnellut. Itselläni on ainakin selkeänä tavoitteena nousta ykköspallille - ja mielellään vielä MM-kisoissa.
Teksti: Anu Karttunen, haastattelu: Jussi Eskola