Leino hakee täyttä satasta
JukKa Leino haluaa parantaa maailmancupin sijoituksiaan. Kuva: YLE
Jukka Leino teki viime kaudella vahvan paluun alppihiihdon kärkeen, ja menestystä espoolainen hakee rinteistä tulevalla kaudellakin.
Leino napsi viime talvena monia hyviä sijoituksia kansainvälisiltä rinteiltä ja nämä toivat hänelle sekä voiton Eurooppa-cupin suurpujottelun kokonaiskilpailussa että kahdesti pisteitä maailmancupissa. Kun Leinolla on vielä valmistautuminen kauteen sujunut varsin hyvin, on hänellä odotukset ennen Sölden avauskisaa varsin korkealla.
- Tulevana talvena olisi tarkoitus parantaa maailmancupin parasta sijoitustani, mikä on 11:s (vuodelta 2004). Lisäksi haluan päästä laskemaan maailmancupin finaaleihin eli olla 25 parhaan joukossa, Leino luetteli.
Leino on viime aikoina tehnyt parempia tuloksia suurpujottelussa kuin pujottelussa, sillä selkäsäryt ovat vaivanneet hänen pujotteluaan. Tästä huolimatta Leino ei suostu jättämään lajia pois ohjelmastaan.
- Haluan olla monipuolinen ja pitää molemmat lajit mukanani. Haluan myös nostaa pujottelun tasoani, mutta se tietää paljon työtä, sillä harjoituksissa tulee vielä paljon huonoja laskuja, Leino kertoi.
- Selkä muistuttaa välillä itsestään, mutta olen oppinut tunnistamaan sen oireet jo hyvissä ajoin, eikä se pääse yllättämään.
Leinolle kevään MM-kisat eivät ole kauden suurin kohokohta, vaikka hän onkin iloinen, että kisat lasketaan hänelle entuudestaan tuntemattomassa rinteessä. Sen sijaan Leino sanoo olevansa tyytyväinen aina, kun hän huomaa pystyvänsä laskemaan yhä kovempaa. Muun muassa Argentiinan leirillä leiri pesi koko Suomen muun joukon leirikisassa.
- Sitä miettii aina, että mistä saisi taas yhden kymmenyksen pois ja miten voisi olla nopeampi. On mukava huomata, että pystyy pitämään muut takanaan, vaikka ei saisikaan itsestään täyttä 100 prosenttia irti. Jos on nopein tuolloin, niin miten nopea sitä onkaan, kun saa sen täyden satasen irti?
YLE, Anu Karttunen