YLEn Selkouutiset kertovat uutistapahtumista joka päivä. Selkouutisissa kieli on helpompaa kuin muissa uutisissa.
Selkouutiset 20.11.2009
- Nokia vähentää työntekijöitä Oulussa
- Suomi tyytyväinen EU:n uusiin johtajiin
- Perjantaina Lapsen oikeuksien päivä
Selkouutiset 20.11.2009
Nokia vähentää työntekijöitä Oulussa

Matkapuhelinyhtiö Nokia aikoo vähentää työntekijöitä Oulussa. Nokia vähentää enintään 230 työntekijää Oulun yksiköstä, jossa kehitetään Nokian tuotteita. Työntekijöitä vähennetään tuotekehityksestä, koska Nokia vähentää puhelinmallien määrää. Oulun tuotekehityksessä on yhteensä yli 2000 työntekijää.
Nokia vähentää työntekijöitä myös Kööpenhaminassa Tanskassa. Yhtiö aikoo vähentää Kööpenhaminassa sata työntekijää tuotekehityksestä.
Nokia sanoo, että se yrittää löytää osalle työntekijöistä muita töitä yhtiön sisältä. Lisäksi työntekijöille tarjotaan tukipaketteja, jos he lähtevät yhtiöstä vapaaehtoisesti.
Suomi tyytyväinen EU:n uusiin johtajiin

Suomen hallitus on tyytyväinen EU:n uusiin johtajiin. EU-maat valitsivat torstaina unionin ensimmäiseksi presidentiksi belgialaisen Herman Van Rompuyn. EU:n ensimmäinen ulkoministeri on Catherine Ashton Britanniasta.
Suomen ulkoministeri Alexander Stubb sanoo, että valinnat ovat hyviä. Ministeri Stubbin mielestä on tärkeää, että EU-johtajat pystyivät päättämään asiasta.
Muualla Euroopassa valintoja on myös arvosteltu. EU:n oli tarkoitus saada unionille vahvat ja tunnetut johtajat, mutta se joutui tekemään kompromisseja. EU:n uusi presidentti ja ulkoministeri ovat tunnettuja poliitikkoja toistaiseksi vain kotimaassaan.
Perjantaina Lapsen oikeuksien päivä

Perjantaina vietettiin Lapsen oikeuksien päivää. Päivää on juhlittu tänä vuonna paljon, koska YK:n eli Yhdistyneiden kansakuntien Lapsen oikeuksien sopimus täyttää tänä vuonna 20 vuotta.
Suomessa päivää vietettiin esimerkiksi niin, että sadat lapset ja nuoret eri puolilta maata kokoontuivat juhliin Helsinkiin ja Vantaalle. Esimerkiksi Finlandia-talossa Helsingissä juhlittiin Lapsen oikeuksien päivää.
Hyvä Joulumieli -keräys on alkanut

Suomessa on alkanut jälleen Hyvä Joulumieli -keräys. Keräys kestää jouluaattoon asti ja sen avulla kerätään rahaa lapsiperheille. Rahoilla hankitaan 70 euron ruokalahjakortteja 15 000 perheelle.
Lapsiperheiden köyhyys on lisääntynyt Suomessa 1990-luvun puolivälin jälkeen. Yli 150 000 lasta elää perheessä, jolla on pienet tulot.
Hyvä Joulumieli -keräyksen järjestävät Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Suomen Punainen Risti ja Kesko-konserni yhdessä YLE Radio Suomen ja Aamu-tv:n kanssa. Tämä on jo 13. Hyvä Joulumieli -keräys.
Vaikea sana uutisissa?
Selkouutiset antaa nyt lisää apua ymmärtämiseen. Klikkaa vaikeaa sanaa Selkouutisten tekstissä ja saat selityksen.Mitä mieltä sinä olet? Auttavatko selitykset sinua? Onko niitä helppo käyttää? Mielipiteesi on meille tärkeä!
Osallistu kilpailuun!
Ehdota sanaa, joka Selkouutisten täytyy selittää. Voit voittaa T-paidan.
Selkouutisten vieras
Selkouutisten vieras on sarja, jossa tapaamme mielenkiintoisia ihmisiä. Selkouutisten vieraat ovat tällä kertaa Mihhail Lindeburg eli Misha ja Shkelqim Skendaj eli Jimmy.Misha ja Jimmy opiskelevat suomea samalla kurssilla. He sanovat, että hyvä suomen kielen taito ja ammattikoulutus auttavat löytämään työtä.
Viikkokatsaus
Selkouutisten viikkokatsaus tulee internetiin lauantaisin kello 18.00. Kysymykset
Selkouutiset tulevat internetiin joka päivä kello 18.00 ja 21.00.Kuuntele Selkouutiset ja vastaa kysymyksiin.
Arkisto
Vanhat Selkouutiset ovat arkistossa. Luontoruutu
Luontoruutu on Selkouutisten sarja, jossa esittelemme Suomen eläimiä. Viimeisen Luontoruudun aiheena on hirvi.Voit kuunnella sarjan kaikki osat internetissä.
Tulosta