Etusivu > Arkisto > Yle Uutiset selkosuomeksi 19.04.2013

Perjantai 19.04.2013


Bostonin pommi-iskusta epäillään kahta miestä

Kuva kahdesta miehestä, joita epäillään Bostonin pommi-iskun tekijöiksi.
Poliisi julkaisi kuvan miehistä, jotka ehkä tekivät Bostonin pommi-iskun.
Kuva: FBI

Yhdysvalloissa on ollut suuri poliisioperaatio Bostonin pommi-iskun takia. Poliisi on etsinyt miestä, joka ehkä teki iskun. Poliisi epäilee, että tekijöitä oli kaksi (2), mutta toinen heistä on kuollut.

Poliisi epäilee pommi-iskusta miehiä, joilla on tshetsheenitausta. Miehet ovat veljeksiä, ja he asuivat aikaisemmin Dagestanissa Tshetshenian lähellä. He muuttivat Yhdysvaltoihin monta vuotta sitten.

Toinen miehistä kuoli, kun miehet pakenivat poliisia. Kuollut oli 26-vuotias. Hänen 19-vuotias veljensä jatkoi pakomatkaa yksin, ja poliisi on yrittänyt löytää hänet.

Bostonin pommi-isku tapahtui maanantaina Bostonin maratonjuoksun aikana. Iskun takia kuoli kolme (3) ihmistä ja lisäksi yli 170 ihmistä loukkaantui.

Laivanrakentamisen tulevaisuus on epävarma

Kaksi miestä työssään.
Suomessa STX rakentaa laivoja Turussa ja Raumalla.
Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva

Laivanrakentaja STX on taloudellisissa vaikeuksissa. STX on suuri korealainen laivanrakentaja, jonka yksi osa on STX Finland. Yle Uutiset kertoo, että Suomen hallitus on huolissaan siitä, pystyykö STX Finland jatkamaan laivojen rakentamista Turussa ja Raumalla.

Suomen hallitus toivoo, että laivojen rakentaminen Suomessa jatkuu. Hallitus yrittää varmistaa sen, että STX Finland voi rakentaa Turussa ne laivat, jotka matkailuyhtiö TUI on tilannut. STX:n rahaongelmien takia TUI-laivojen rakentaminen Turussa on nyt epävarmaa.

Laivanrakennusalalla on paljon työpaikkoja Turussa ja Raumalla. Siksi Suomessa seurataan tarkkaan, miten STX:n rahaongelmat vaikuttavat sen toimintaan Suomessa.

Tulvavesi on kastellut taloja ja katkaissut autoteitä

Maisema, joka on veden peitossa.
Tulvavesi nousi pelloille ja teille esimerkiksi Kauhajoella.
Kuva: Yle

Nyt on kevättulvien pahin aika. Länsi-Suomen joissa vettä on paljon, koska lumi ja jää ovat sulaneet nopeasti. Myös vesisade on tuonut jokiin lisää vettä.

Satakunnan alueella Etelä-Suomessa pahin tulva on jo ohi. Tulvavesi ehti kastella noin 50 taloa Huittisissa. Tulvavedet tulivat Loimijoesta Huittisten keskustaan asti.

Pohjanmaalla tulvatilanne on perjantaina pahentunut. Veden korkeus on noussut monessa joessa. Monet tiet on suljettu tulvaveden takia.

Sää on viikonloppuna melko aurinkoista

Sää muuttuu viikonloppuna kuivemmaksi. Perjantaina on satanut vettä eri puolilla Suomea, mutta viikonlopun aikana sateet loppuvat ja aurinko alkaa paistaa. Sää muuttuu myös lämpimämmäksi, ja sunnuntaina lämpötila on melkein koko maassa 5 ja 10 asteen välillä.


Illan uutisotsikot

Tulossa klo 18.00

Postin kulkemisessa on ongelmia

Suomi on hyvä maa äideille

Säveltäjä Kaija Saariaho on saanut tärkeän palkinnon

Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen. Kuva: YleVieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.

Monican blogi

Monica Vasku. Kuva: Yle.Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä