Etusivu > Arkisto > Yle Uutiset selkosuomeksi 12.04.2013

Perjantai 12.04.2013


Pekka Himanen tutkii Suomen tulevaisuutta

Pekka Himanen.
Filosofi Pekka Himanen kertoi tutkimuksestaan toimittajille perjantaina.
Kuva: Yle

Filosofi Pekka Himanen on kertonut tutkimuksestaan. Pekka Himasen tutkimuksesta on puhuttu paljon, koska pääministeri Jyrki Katainen tilasi sen Himaselta ilman kilpailua. Tutkimuksen aihe on Suomen tulevaisuus, ja tutkimuksen hinta on 700 000 euroa.

Pekka Himanen sanoo, että tutkimuksen tilaamisessa ei ole mitään salaista tai epämääräistä. Hänen mielestään on tärkeämpää puhua tutkimuksen sisällöstä. Himanen sanoo myös, että hän ja pääministeri Katainen eivät ole henkilökohtaisia ystäviä.

Pekka Himanen on kirjoittanut tutkimuksesta väliraportin, jonka nimi on Sininen kirja. Raportti on myös internetissä. Pekka Himanen kertoo, että hänen ja hänen ryhmänsä lopputulokset julkaistaan lokakuussa.

Itsenäisyyspäivän vastaanotto on Tampereella

Tampere-talo.
Joulukuussa itsenäisyyttä juhlitaan Tampere-talossa.
Kuva: Mari Siltanen / Yle

Itsenäisyyspäivän juhla on tänä vuonna Tampereella. Presidentin vastaanotto järjestetään itsenäisyyspäivänä eli joulukuun 6. päivä Tampere-talossa. Juhla on Tampereella, koska presidentinlinna Helsingissä on remontissa.

Itsenäisyyspäivän vastaanoton isäntä on presidentti Sauli Niinistö yhdessä vaimonsa Jenni Haukion kanssa. Tampere-talossa järjestetään myös itsenäisyyspäivän konsertti. Yle lähettää itsenäisyyspäivän juhlan televisiossa myös tänä vuonna.

Presidentinlinnan korjaus alkoi viime itsenäisyyspäivän jälkeen. Remontti kestää melkein kaksi (2) vuotta. Vuonna 2014 itsenäisyyspäivän juhla on taas presidentinlinnassa.

Selkosanomien verkkolehti menestyy hyvin

Selkosanomien verkkolehti on saanut tärkeän palkinnon. Selkosanomien verkkolehti sai palkinnon, koska se on aikakauslehtien paras digitaalinen uutuus. Selkosanomat sai palkinnon kilpailussa, jonka Aikakausmedia järjesti lehdille.

Kilpailun tuomarien mielestä Selkosanomien verkkolehti palvelee lukijoitaan hyvin. Selkosanomien tekijät kirjoittavat kaikille, jotka haluavat tietoa helpolla suomen kielellä. Internetissä Selkosanomien verkkolehti tarjoaa lukijoille myös tehtäviä, jotka auttavat suomen kielen oppimisessa.

Selkosanomien päätoimittaja Hannu Virtanen on iloinen palkinnosta, josta myös monet suuret lehdet kilpailivat. Selkosanomia tehdään Selkokeskuksessa, joka tekee työtä selkokielen puolesta. Selkokeskus on toteuttanut Selkosanomien verkkolehden yhdessä verkkopalveluyksikkö Papunetin kanssa.

Viikonloppuna vettä sataa ja aurinko paistaa

Kevät tulee vihdoin Suomeen. Lauantaina vesisade ja räntäsade sulattavat lunta Etelä-Suomessa ja Keski-Suomessa. Sunnuntai on suuressa osassa maata aurinkoinen päivä, ja Etelä-Suomessa lämpötila nousee jo melkein 10 asteeseen.


Illan uutisotsikot

Tulossa klo 18.00

Postin kulkemisessa on ongelmia

Suomi on hyvä maa äideille

Säveltäjä Kaija Saariaho on saanut tärkeän palkinnon

Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen. Kuva: YleVieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.

Monican blogi

Monica Vasku. Kuva: Yle.Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä