Tiistai 09.04.2013
Hallitus ja oppositio eri mieltä talouspäätöksistä
![]() |
| Eduskunnassa on keskusteltu vilkkaasti hallituksen talouspäätöksistä. Kuva: Yle |
Eduskunnassa on tiistaina keskusteltu hallituksen talouspäätöksistä. Hallitus teki uusia talouspäätöksiä maaliskuussa.
Hallituksen suurimmat ryhmät; kokoomus ja SDP, ovat olleet sitä mieltä, että hallituksen talouspäätökset ovat tärkeitä ja hyviä.
Oppositiopuolueet eivät hyväksy kaikkia hallituksen talouspäätöksiä. Perussuomalaiset ovat sitä mieltä, että melkein kaikki hallituksen talouspäätökset ovat huonoja. Keskusta on myös tyytymätön päätöksiin. Keskusta sanoo että pääministeri on epäonnistunut tehtävässään ja hänen pitää erota.
Hallituksen sote-ryhmä laajenee
![]() |
| Maria Guzenina-Richardson vaihtoi työryhmän jäseniä viime torstaina. Kuva: Yle |
Hallituksen sote-työryhmään tulee lisää jäseniä. Sote-työryhmään otetaan nyt mukaan edustajia kaikista hallituspuolueista. Sote-työryhmä pohtii sosiaali- ja terveyspalveluiden uudistusta. Työryhmässä pohditaan esimerkiksi sitä, miten Suomen terveydenhoito järjestetään tulevaisuudessa.
Sote-työryhmään tehtiin muutoksia myös viime torstaina. Silloin peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardson erotti muiden puolueiden jäseniä. Hän otti työryhmään lisää oman puolueensa, sosiaalidemokraattien, edustajia.
Uuden sosiaali- terveyspalvelulain oli tarkoitus olla valmis kesäkuussa. Lain valmistumisaikaa on nyt jatkettu tämän vuoden loppuun.
Talvivaaran jätevesialtaan vuoto loppui
![]() |
| Talvivaaran jätevesialtaan vuotopaikkaa korjataan. Kuva: Heikki Rönty / Yle |
Talvivaaran kaivoksen jätevesialtaan vuoto on loppunut. Jätevesialtaan vuotokohta tukittiin tiistaina. Kaivosyhtiöstä sanotaan, että vuoto ei enää ala uudestaan. Kaivosyhtiöstä sanotaan myös, että jätevettä vuoti turva-altaaseen noin 400 000 kuutiometriä.
Säteilyturvakeskus STUK ottaa näytteitä vedestä, joka on sunnuntain jälkeen vuotanut kaivoksen jätealtaasta. Säteilyturvakeskus tutkii onko, jätevedessä uraania.
Kaivoksen jätevesialtaan voimakas vuoto huomattiin sunnuntai-iltana. Uusi vuoto tapahtui lähellä allasta, jossa oli vuoto viime vuonna.
Suomen kielen päivänä liput liehuvat
![]() |
| Suomen liput liehuivat tiistaina saloissa. Kuva: Yle |
Tiistaina on ollut suomen kielen päivä. Päivä on myös Mikael Agricolan päivä. Mikael Agricola on suomen kirjakielen perustaja.
Mikael Agricola eli 1500-luvulla. Hän kirjoitti ensimmäiset suomenkieliset painetut kirjat. Agricola keksi paljon uusia sanoja suomen kieleen. Hän keksi esimerkiksi sanan isänmaa.
Mikael Agricolan ja suomen kielen päivä on nykyään liputuspäivä.





Tulosta
Vieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.
Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.
Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.
Miksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.