Sunnuntai 07.04.2013
Niinistö puhui Kiinassa EU:n talouskriisistä
![]() |
| Presidentti Sauli Niinistö puhui korkean tason talousfoorumissa Kiinassa sunnuntaina. Kuva: Alexander F. Yuan / AFP |
Presidentti Sauli Niinistön vierailu Kiinassa jatkuu. Presidentti Niinistö osallistui sunnuntaina talousfoorumiin Hainanin saarella. Korkean tason tilaisuudessa oli valtionjohtajia ja yritysjohtajia eri maista. Presidentti Niinistö oli ainoa eurooppalainen valtionjohtaja.
Niinistö piti tilaisuudessa puheen, jossa hän puhui Euroopan talouskriisistä. Niinistö sanoi, että Euroopan talouskeskustelu on ollut huonoa. Niinistön mielestä, Euroopan pitää tehdä paljon töitä, jos vahva asema maailmalla halutaan säilyttää. EU-maiden pitää luottaa toisiinsa ja noudattaa yhteisiä sopimuksia.
Presidentti Niinistö matkusti tilaisuuden jälkeen Pekingiin, jossa hän maanantaina tapaa Kiinan johtajia.
Kyproksen pankista katosi tiedostoja
![]() |
| Bank of Cyprus -pankin pääkonttori on Nicosiassa, Kyproksella. Kuva: Katia Christodoulou / EPA |
Kyproksen pankkiongelmat jatkuvat. Maan suurin pankki on kadottanut suuren osan tiedostoistaan. Bank of Cyprusin kadonneet tiedostot olivat tärkeitä. Asiasta kertovat Kyproksen tiedotusvälineet.
Pankin tietokoneista on löydetty ohjelma, joka tuhoaa tiedostoja. Vielä ei tiedetä, onko tärkeitä tiedostoja poistettu tahallaan vai vahingossa.
Eniten tiedostoja on kadonnut vuosina 2007-2010. Pankin tilannetta selvittäneet tutkijat sanovat, että pankki on antanut toiminnastaan hyvin vähän tietoa.
Siitepölykausi alkaa pian
![]() |
| Lepän kukinta alkaa ensi viikolla, jos sää lämpenee. |
Tämä kevät on allergikoille helpompi kuin viime vuonna. Tutkimukset kertovat, että siitepölyä on tänä keväänä vähemmän kuin viime keväänä. Siitepölyä tulee kasvien ja puiden kukinnoista.
Noin 20 prosenttia suomalaisista kärsii siitepölyallergiasta. Siitepöly voi aiheuttaa pahoja oireita allergikoille. Oireita ovat esimerkiksi nuha, silmäoireet ja hengenahdistus. Nykyisin on lääkkeitä, jotka helpottavat allergian oireita.
Tämän kevään siitepölykausi alkaa ehkä ensi viikolla, kun leppä ja pähkinäpensaat alkavat kukkia.
Kylmä sää jatkuu
![]() |
| Länsi-Suomessa ajettiin talvikelissä sunnuntaina. Kuva: Liikennevirasto |
Länsi-Suomessa on sunnuntaina ollut huono ajokeli lumisateen takia. Lumisade liikkuu itään päin ja ajokeli voi muuttua huonoksi myös Etelä- ja Itä-Suomessa. Maanantaina lumisateet vähenevät.
Kylmä sää jatkuu Suomessa. Päivällä lämpötila on +5...-5 astetta. Yöllä on pakkasta koko maassa.





Tulosta
Vieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.
Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.
Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.
Miksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.