Etusivu > Arkisto > Yle Uutiset selkosuomeksi 25.03.2013

Maanantai 25.03.2013


Kyproksen lainasta päästiin sopimukseen

Kyproslaisia miehiä pankkiautomaatilla.
Kypros tarvitsee rahaa pankkejaan varten.
Kuva: Katia Christodoulou / EPA

Kyproksen laina-avusta on päästy sopimukseen. Kypros sopi lainan ehdoista euromaiden kanssa Brysselissä. Nyt Kypros voi saada 10 miljardin euron lainan, jonka EU-maat ovat sille luvanneet.

Neuvottelut Kyproksen lainan ehdoista olivat vaikeat. Neuvotteluissa Kyproksen täytyi kertoa, miten se itse kerää rahaa taloutensa pelastamiseen. Eniten riitaa oli siitä, miten rahaa kerätään kyproslaisten pankkien asiakkailta. Nyt on sovittu, että ylimääräinen maksu kerätään vain niiltä pankkiasiakkailta, joiden tilillä on yli 100 000 euroa.

Kyprokselle on tärkeää, että lainan ehdoista onnistuttiin sopimaan. Kyproksen talous on niin huonossa kunnossa, että se ei selviä ilman laina-apua. Kypros tarvitsee rahaa pankkejaan varten, että ne voivat jatkaa toimintaansa.

Suomen valtiovarainministeri Jutta Urpilainen on tyytyväinen siihen, että Kypros kerää itse rahaa pankkejaan varten. Urpilainen on tyytyväinen, että tavalliset ihmiset eivät menetä rahojaan. Eniten rahaa menettävät sijoittajat.

Britannia tiukentaa maahanmuuttajien etuja

Britannian pääministeri David Cameron.
Cameron tiukentaa maahanmuuttajien oikeuksia sosiaalietuihin.
Kuva: Andy Rain / EPA

Britannia tiukentaa maahanmuuttajien etuja. Pääministeri David Cameron on sanonut, että hän tiukentaa maahanmuuttajien oikeuksia sosiaalietuihin. Cameron sanoo, että uusien maahanmuuttajien täytyy tehdä työtä ja ansaita rahaa. Ei ole hyvä, että maahanmuuttajat saavat sosiaalietuja automaattisesti.

Cameron sanoo, että uusien maahanmuuttajien täytyy ehkä odottaa esimerkiksi vuokra-asuntoa jopa viisi (5) vuotta. Cameron haluaa myös rangaistuksia niille ihmisille, jotka vuokraavat asunnon laittomille maahanmuuttajille. Maahanmuuttajat myös menettävät tulevaisuudessa työttömyystuen ja terveydenhoidon helpommin kuin nyt.

Hunaja on terveellistä

Hunajaa astiassa.
Hunaja voi estää flunssan jälkitauteja.
Kuva: Yle

Suomalainen hunaja on uuden tutkimuksen mukaan terveellistä. Suomalainen hunaja voi estää flunssan jälkitauteja. Hunaja voi tappaa bakteereja, jotka aiheuttavat esimerkiksi hengitystietulehduksia. Tutkimuksen on tehnyt Helsingin yliopisto.

Tutkimus kertoo, että monet hunajat ovat terveellisiä. Hunajalajit, joita saadaan horsmasta, kanervasta ja tattarista voivat ehkäistä tulehduksia eli infektioita. Jos käyttää flunssan aikana hunajaa, se voi vähentää korvatulehduksia ja poskiontelotulehduksia.

Monet ihmiset käyttävät suomalaista hunajaa esimerkiksi flunssan aikana. Tutkijat sanovat, että hunajaa tutkitaan nyt lisää. Tutkijat tekevät kokeita, joiden avulla selvitetään, ehkäiseekö hunaja esimerkiksi korvatulehduksia.


Illan uutisotsikot

Tulossa klo 18.00

Postin kulkemisessa on ongelmia

Suomi on hyvä maa äideille

Säveltäjä Kaija Saariaho on saanut tärkeän palkinnon

Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen. Kuva: YleVieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.

Monican blogi

Monica Vasku. Kuva: Yle.Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä