Torstai 21.03.2013
Hallitus päätti talousasioista
![]() |
| Valtiovarainministeri Jutta Urpilainen, pääministeri Jyrki Katainen ja kulttuuriministeri Paavo Arhinmäki kertoivat toimittajille hallituksen talouspäätöksistä torstaina Helsingissä. Kuva: Yle |
Hallitus on tehnyt tärkeitä veropäätöksiä. Hallitus neuvotteli talousasioista torstaina. Hallituksen tavoite on, että valtion velan kasvu loppuu.
Hallitus päätti vähentää valtion menoja 300 miljoonalla eurolla. Lisäksi valtio kerää lisää veroja 300 miljoonaa euroa. Näin valtion talous paranee yhteensä 600 miljoonalla eurolla.
Hallituksen päätökset tarkoittavat, että jotkut verot nousevat. Esimerkiksi alkoholin, makeisten, tupakan ja sähkön verot nousevat. Ruoan ja lääkkeiden verot eivät kuitenkaan nouse.
Hallitus päätti myös, että yritysvero laskee. Yritysvero on nyt 24,5 prosenttia, mutta se laskee 20 prosenttiin. Suomalaisten firmojen kilpailukyky paranee, kun niiden verot laskevat. Esimerkiksi Ruotsissa yritysvero on 22 prosenttia.
Hallitus aikoo parantaa myös nuorten tilannetta. Se esimerkiksi lupaa antaa lisää rahaa oppisopimuskoulutukseen. Myös ammattiopiskelupaikkoja tulee lisää.
Pääministeri Jyrki Katainen uskoo, että hallituksen päätökset tuovat Suomeen lisää työpaikkoja.
Kyproksen talouden pelastaminen jatkuu
![]() |
| Kyproksen pankit ovat olleet kiinni maan sekavan tilanteen takia. Kuva: Alkis Konstantinidis / EPA |
Kypros on tehnyt uuden suunnitelman maan talouden pelastamiseksi. Suunnitelmassa ei ole mukana talletusveroa, jota kyproslaiset vastustavat.
Kyproksen parlamentti hylkäsi tiistaina talletusveron, joka oli ehto EU-maiden laina-avulle. Talletusveroa aiottiin ottaa kyproslaisten pankkien asiakkailta rahoista, jotka heillä on pankissa. Nyt Kypros aikoo kerätä rahaa toisella tavalla eli investointirahaston avulla.
Kyproksen täytyy itse kerätä melkein kuusi (6) miljardia euroa rahaa, että se saa laina-apua muilta Euroopan unionin mailta. Kyproksella on maanantaihin asti aikaa järjestää asiansa niin, että EU-maat voivat antaa laina-apunsa. Siihen asti Euroopan keskuspankki pitää huolta siitä, että Kyproksen pankit voivat jatkaa toimintaansa.
EU-maat ovat luvanneet Kyprokselle laina-apua 10 miljardia euroa. Kyproksen talous on niin huonossa kunnossa, että se ei selviä ilman suurta lainaa.
Kiinalla on paha saasteongelma
![]() |
| Kiinan rannikon vedet ovat huonossa kunnossa. Kuva: Yu Hao / EPA |
Kiinan rannikko on pahasti saastunut. Rannikon vedet saastuvat, koska teollisuutta tulee koko ajan lisää. Myös Kiinan asukasluku kasvaa kovaa vauhtia.
Kiinan viranomaiset kertovat, että melkein 70 000 neliökilometriä rannikon vedestä on niin likaista, että siinä ei voi esimerkiksi uida.
Kiinan vesiin pääsee kymmeniä tuhansia tonneja esimerkiksi metalleja ja öljyä. Eniten vesiin pääsee muovia. Noin 80 prosenttia saasteesta on muovijätettä.




Tulosta
Vieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.
Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.
Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.
Miksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.