Etusivu > Arkisto > Yle Uutiset selkosuomeksi 18.03.2013

Maanantai 18.03.2013


Kypros siirsi päätöksen talletusverosta

Ihmisiä pankkiautomaatilla.
Monet kyproslaiset ovat yrittäneet ottaa rahat pois pankkitileiltä.
Kuva: Barbara Laborde / Lehtikuva / AFP

Kypros on siirtänyt päätöksen EU:n tukipaketista tiistaihin. Kyproksen parlamentti päättää tiistaina, hyväksyykö se veron, joka koskee pankkitalletuksia. Talletusvero on ehto Kyproksen tukipaketille, josta euromaat ja Kansainvälinen valuuttarahasto eli IMF sopivat lauantaina.

Kyproslaiset ovat järkyttyneet talletusverosta. Kyproslaisten pankkien asiakkaiden täytyy maksaa veroa rahoista, jotka heillä on pankissa. Siksi monet kyproslaiset yrittivät ottaa rahat pois pankkitileiltä viikonlopun aikana, mutta rahat loppuivat pankkiautomaateista.

Kypros haluaa vielä neuvotella talletusverosta.

Kansainvälisestä asekaupasta neuvotellaan taas

Mies ja aseita.
Jemenissä on arvioiden mukaan noin 60 miljoonaa asetta.
Kuva: Yahya Arhab / EPA

Yhdistyneissä kansakunnissa eli YK:ssa on aloitettu taas neuvottelut kansainvälisen asekaupan säännöistä. Asekaupan säännöistä neuvoteltiin viimeksi viime kesänä. Silloin Yhdysvallat, Kiina ja Venäjä lopettivat neuvottelut, ennen kuin asioista sovittiin.

Suomen ulkoministeri Erkki Tuomioja on mukana neuvotteluissa New Yorkissa. Tuomioja uskoo, että sopimus kansainvälisen asekaupan säännöistä voi syntyä. Sopu yritetään löytää kahdessa (2) viikossa.

Vielä ei ole päätetty, koskeeko kansainvälinen asekauppasopimus aseiden lisäksi myös ammuksia eli esimerkiksi kranaatteja.

Kaupungit kohtelevat eri tavalla ulkomaalaisia

Mies avaa ovea.
Kotikunnan puuttuminen tekee maahanmuuttajan elämästä vaikeaa.
Kuva: Yle

Ulkomaalaisia kohdellaan eri tavalla Suomen eri kaupungeissa. Kaupunkien maistraatit kohtelevat eri tavalla ulkomaalaisia, jotka hakevat kotikuntaoikeutta. Kotikunnan puuttuminen tekee maahanmuuttajan elämästä vaikeaa, koska esimerkiksi terveydenhoidon palveluja ei saa ilman kotikuntaa.

Esimerkiksi Helsingin maistraatti ei rekisteröi ulkomaalaiselle henkilölle kotikuntaa, jos muukalaispassissa on tieto, että henkilöllisyydestä ei voida olla varmoja. Vantaalla ja Espoossa kotikuntaoikeuden voi saada, vaikka henkilötiedot ovat epävarmoja.

Helsingissä asuu noin 25 prosenttia kaikista ulkomaalaisista, jotka asuvat Suomessa.

Suomen taivaalla paljon revontulia

Revontulia taivaalla.
Joensuun taivaalla näkyi maanantaiyönä revontulia.
Kuva: Anttu Koistinen

Suomen taivaalla nähtiin maanantaiyönä paljon revontulia. Revontulia nähtiin myös Etelä-Suomessa, jossa niitä nähdään vain harvoin. Revontulet ovat valoilmiöitä, jotka syntyvät, kun auringon magneettihiukkaset kohtaavat maan magneettikentän.

Ilmatieteen laitos kertoo, että revontulet ovat vähenemässä. Revontulia voi nähdä vielä lähiöinä erityisesti Pohjois-Suomen taivaalla, jos sää ei ole pilvinen.


Illan uutisotsikot

Tulossa klo 18.00

Postin kulkemisessa on ongelmia

Suomi on hyvä maa äideille

Säveltäjä Kaija Saariaho on saanut tärkeän palkinnon

Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen. Kuva: YleVieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.

Monican blogi

Monica Vasku. Kuva: Yle.Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä