Etusivu > Vieras > Masoud Eshaghi

Masoud Eshaghi

13.10.2011
Masoud Eshaghi on pian valmis lähihoitaja. Hän pitää työstä, jossa hän saa olla tekemisissä ihmisten kanssa. Eshaghi on tehnyt työtä esimerkiksi Kaunialan sotavammasairaalassa.

Masoud Eshaghi pakeni Iranista Turkkiin vuonna 2003. Vuonna 2008 hän tuli Suomeen. Suomessa Masoud pääsi Omnian mava-kurssille ja sitten lähihoitajakoulutukseen. Masoud valmistuu lähihoitajaksi Omniasta ensi vuoden tammikuussa.

Masoud Eshaghi pitää hoitotyöstä. Viime kesänä hän oli kesätöissä Kaunialan sotavammasairaalassa. Kaunialan sairaalassa on enää vähän sotaveteraaneja, mutta potilaina on myös muita vanhuksia. Potilaat ovat kuin omaa perhettä Masoudille, joka on tehnyt Kaunialassa työvuoroja myös kesän jälkeen.


Radio Suomi

Yle Uutiset selkosuomeksi Radio Suomessa kello 21.30.

Selkouutisten vieras

Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen. Kuva: YleVieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.

Bahria kertoo

Bahria Bensalem Korpela.Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.

Monican blogi

Monica Vasku. Kuva: Yle.Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.

Miksi? Siksi!

Kuvassa Ugaso Isse, Mustapha Kebbeh, Sanna Heliövaara, Fatimah Baig, Hye Min Shim, Bledar Gjata. Kuva: Jyrki Valkama / YLEMiksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.


Muualla Yle.fi:ssä