Selkouutisten vieraat: Miia Piironen ja Leo Rekiaro
![]() |
| Miia Piironen ja Leo Rekiaro. Kuva: Pertti Seppä / YLE |
Miia Piironen ja Leo Rekiaro ovat nuoria ulkosuomalaisia. Ulkosuomalaisia ovat ne suomalaiset, jotka asuvat ulkomailla. Ulkosuomalaisia on yhteensä yli miljoona. Suurin määrä ulkosuomalaisia asuu Yhdysvalloissa ja Ruotsissa. Miian perhe asuu Kanadassa, ja Leon perhe asuu Englannissa. Tänä kesänä Miia ja Leo ovat opiskelleet suomea Helsingissä.
Miia ja Leo ovat 18-vuotiaita, nuoria ja iloisia ihmisiä. Selkouutiset tapasi heidät kauniina kesäpäivänä suomen kielen kurssilla, jonka järjesti Suomi-Seura. Suomi-Seura tekee työtä ulkosuomalaisten hyväksi.
Miia ja Leo, onko suomen opiskelu kiva tapa viettää kesälomaa?
Miia: On. Kotona Kanadassa voin puhua suomea vain mummon kanssa.
Leo: Kyllä. Kouluni loppui vähän aikaa sitten, ja aion pitää välivuoden ennen yliopistoa. Haluan opiskella suomea ja löysin Suomi-Seuran kurssin. Oli kiva lähteä Suomeen, koska en pidä kuumasta ja halusin olla välillä kylmässä. (Leo nauraa, koska ulkona on melkein 30 astetta lämmintä.)
Kuinka hyvin osaatte suomea?
Miia: Ymmärrän suomea melko hyvin, mutta suomen puhuminen on minulle vaikeaa. Isäni äiti, minun mummoni, on ainoa sukulainen, joka puhuu minulle suomea. Minusta on mukavaa, että mummo puhuu suomea. Kanadassa puhun muiden kanssa englantia.
Leo: Osaan suomea hyvin, vaikka olen käynyt koulun Englannissa. Meillä kotona on puhuttu aina suomea. Äitini on tarkka siitä, että puhun hänen kanssaan vain suomea. Siskoni kanssa puhun myös englantia, ja joskus myös isäni kanssa. Olen myös käynyt Suomessa joka kesä ja joskus myös jouluna.
Millaisesta perheestä olette?
Miia: Olen syntynyt Kanadassa Sudburyn kaupungissa. Sudburyyn muutti paljon suomalaisia 1900-luvun alkupuolella. Myös minun isäni perhe muutti Suomesta Kanadaan jo kauan aikaa sitten. Isäni on syntynyt Kanadassa.
Äitini on englanninkielinen, hän ei ole suomalaisesta perheestä. Veljeni Mikko on 13-vuotias. Hän ei osaa suomea.
Leo: Isäni ja äitini ovat suomalaisia. He ovat kotoisin Jyväskylän alueelta. Minä synnyin Suomessa.
Perheemme muutti Lontooseen puoli vuotta syntymäni jälkeen. Asuimme välillä kaksi (2) vuotta Suomessa, kun siskoni syntyi, mutta muutimme pian uudestaan Lontooseen. Minä olin silloin 5-vuotias.
Millaisia suunnitelmia teillä on lähivuosille?
Leo: Menen ensin armeijaan Suomessa, ja sitten aloitan opiskelut Englannissa. Aion opiskella liiketaloutta.
Miia: Myös minä aion mennä Suomen armeijaan, mutta ensin opiskelen. Opiskelen filmialaa Montrealissa. Opinnot kestävät neljä (4) vuotta, ja opintojen jälkeen lähden Suomeen armeijaan.
Mitä haluatte oppia Suomi-Seuran kurssilla?
Leo: Haluan oppia kirjoittamaan suomea niin, että en tee virheitä. Osaan puhua hyvin, mutta en ole kirjoittanut suomea paljon.
Haluan oppia suomen kieltä myös erilaisia tilanteita varten. Puhun suomea kotona, mutta en minä puhu isän ja äidin kanssa esimerkiksi kansainvälisestä politiikasta.
Miia: Minä haluan oppia puhumaan suomea sujuvammin. Puhuminen on vaikeinta. Suomea on oikeastaan helppo kirjoittaa, jos suomea vertaa vaikka englantiin.
Olette oppineet suomea, kun olitte vielä pieniä. Muistatteko joitakin hauskoja sanoja, joita ei ole oppikirjoissa?
Miia: Mummoni on sanonut minua mummon muruksi.
Leo: Myös minä muistan lempinimiä, esimerkiksi äidin namiskuukkeli ja natupatu.
Mitkä ovat teidän neuvonne suomen opiskelijoille?
Miia: Puhu eri-ikäisten ja erilaisten ihmisten kanssa!
Leo: Stressi pois! Ota rennosti ja juttele vapaasti!
Kiitos haastattelusta Miia ja Leo!


Tulosta
Vieraina Eija Kyllönen-Saarnio ja Jaana Rytkönen Infopankista.
Algerialainen Bahria kertoo ajatuksia äidiksi tulemisesta.
Monica kiittää kaikkia blogin viimeisessä tekstissä.
Miksi? Siksi! -keskusteluja mielenkiintoisista aiheista.