-
Aiemmin: Puheen Iltapäivä - Miia Krause
Klo 16:03
Homma toimii. Kirjailija Anja Snellman ja päihdeterapeutti Eija Nyman-Janatuinen pohtivat kuinka alkoholi, päihteet ja psyykenlääkkeet - nuo kätevät mutta petolliset nollaajat ja virittäjät - vaikuttavat työelämässämme? 16.30 Populaarikultt...
-
Aiemmin: Puheen Iltapäivä -Miia Krause
Klo 17:08
Katsaus urheiluiltaan, 17.15 Teemana hyvinvointi ja terveys, 17.40 Alivaltiosihteeri. Virallinen ohjelma.
-
Aiemmin: Urheiluilta - Korisilta
Klo 18:03
Koripalloilusta ja tiistaina alkavista Korisliigan finaaleista ovat keskustelemassa Koripalloliiton kilpailutoiminnanjohtaja Tom Westerholm sekä Yle Urheilun selostajakaksikko Jouko Vuolle ja Antti-Jussi Sipilä. Puhetta johdattelee Marko Mi...
Aiemmin: Puheen ilta
Klo 19:10
Taustapeili: Miten pontikka valmistuu? 19:40 Arto Nybergin vieraina säveltäjä Lasse Mårtensson, ravi...
-
Radiossa nyt: Päivä tunnissa - Raimo Tyykiluoto
Klo 21:33
Päivä tunnissa summaa ja taustoittaa päivän uutisia ja puheenaiheita.
-
Seuraavaksi: Maria Pettersson
Klo 22:05
Impostor syndrome. Huijarisyndroomasta kärsivät kärsivät erityisesti lahjakkaat nuoret naiset, jotka työskentelevät muiden älykkäiden, lahjakkaiden ihmisten ympäröiminä ja jatkuvan seurannan alaisina. Vieraina psykologi Teemu Ollikainen sek...
-
Seuraavaksi: Politiikkaradio
Klo 23:30
Ihminen asialla. Oikeuspsykologi Helinä Häkkänen-Nyholm haluaa vainoamisen rangaistavaksi. Miten politiikan ulkopuoliset tekijät ajavat tärkeäksi kokemiaan asioita?
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Populaarikulttuuri
Klo 00:00
Lapsi ja lastenkulttuuri. Lea Pennanen. (1969) Noita-akka ennen ja nyt. Lea Pennanen. (1967)
-
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Kulttuuri
Klo 01:00
Toinen Amerikka. Keskustelu Rossin radiosarjan pohjalta. Olli Alho. (1970) Latinalaisen Amerikan ongelmat ja suomalaisten reaktiot. Jyväskylän Kesä. Juha Virkkunen. (1969) Kasvatus - avain kansainvälisyyteen. Seppo Väisänen. (1967)
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Kotimaa
Klo 02:00
60-luvun ääni ja vimma 04. Maailma ja me. Olli Alho. (1969) Rodut ja rotuennakkoluulot. Pertti Heman...
-
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Maailman tapahtumat
Klo 03:00
Kuuba. Knud Möller. (1964) Afrikkalainen lukutaito. Pentti Ruohonen ja Martti Timonen. (1968) Unesco 30 vuotta. Martti Silvennoinen. (1981)
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Urheilu
Klo 04:00
Ralli vie - ralli tuo. Raimo Häyrinen. (1969) Monte Carlon-rallin voittaja Timo Mäkinen. Jukka Häyri...
-
Seuraavaksi: Elävä arkisto: Populaarikulttuuri
Klo 05:00
Lapsi ja lastenkulttuuri. Lea Pennanen. (1969) Noita-akka ennen ja nyt. Lea Pennanen. (1967)
Seuraavaksi: Yle Puhe esittää
Klo 06:00
Poiminta Yle Puheen ohjelmistosta.
-
Seuraavaksi: Puheen Aamu
Klo 06:40
Puheen Aamu herättää koko Suomen. Ajankohtaisia ilmiöitä ja uutisten taustoja. Vieraiden kanssa suke...
-
Seuraavaksi: Puheen Aamu
Klo 07:02
Puheen Aamu herättää koko Suomen. Ajankohtaisia ilmiöitä ja uutisten taustoja. Vieraiden kanssa suke...

Jari Sarasvuo: Tulokset tulevat toipumisesta. Addiktina tiedän tämän
27.01.2013
Ystäväni, sinä kärsit addiktiosairaudesta. Jos et näivety omasta riippuvuudestasi, maksat elämääsi kuuluvan ihmisen addiktiosta. Ja jos sinä tai yksikään läheisesi ei muka ole addikti, te pyhimykset maksatte kestämättömän hinnan veroina ja yhteiskunnallisena ahdistuksena addiktiosairauksista keskuudessamme.
Elämän kulkua ohjaa ihmisen suhde valtaan ja mielihyvään.
Valitettavasti tämä ei ole koko tarina. Ihminen ei ole yksin kykenevä luomaan tervettä, elämää palvelevaa suhdetta valtaan ja mielihyvään. Aina ei ole siunattu turvallisilla läheis- ja lähimmäissuhteilla, joilla myös epäsuotuisa perimä pidetään aisoissa. Usein suhde valtaan ja nautintoon päätetään ihmisen itsensä puolesta ylisukupolvisella, yhteiskuntaluokan, julkiseen keskustelun tai kulttuurin tasolla.
Keskitytään salaisuuksista saastaisimpaan: sinun ja minun epäterveeseen kiintymyssuhteeseen eli itse addiktioon. Toden totta, me olemme yhtä sairaita kuin salaisuutemme.
Addiktio liittyy valtaan. Sananmukaisesti se tarkoittaa vallan menettämistä.
Alussa sinulla ja minulla oli hetken aikaa kaikki valta. Tarpeisiimme vastattiin. Vanhempiemme hoivavietillä lapselle tuotettiin illuusio rakkaudesta, jolla ei ollut hintaa eikä ehtoja. Sait huomiota ja huolenpitoa riippumatta siitä, jokelsitko vai kitisitkö, hymyilitkö vai irvistitkö.
Kaikki eivät olleet yhtä onnekkaita. Osa oppi kauan ennen aikojaan, että maailman laki ei olekaan rakkaus vaan kaupankäynti. Me muut opimme tämän totuuden, kun oli aika sosiaalistaa meidät liittämällä rakkauteen hintalappu.
Elämässä on kärsimystä. Minä en riitä. En myöskään aina kelpaa, en varsinkaan silloin, kun se olisi ollut tärkeintä. Ehkä minua ei voi rakastaa lähtökohtaisesti, vaan helpotus, hyvä tahto ja rakkaus onkin ansaittava. Koska minä en riitä, enkä kelpaa, eikä minua voi rakastaa, mutta rakkauden korvike on kuitenkin jotenkin hankittava, elämäni alkaa myrkyttyä salaisuuksista ja häpeästä.
Näin meidät pakkosopeutettiin todellisuuteen, jossa kanssakäyminen toisten kanssa ja kaikenlaisten pyrkimysten ilmaisu ovat tosiasiallisesti valtataistelua.
Ihminen on siis valtaherkkä, hierarkkinen laumaeläin, jonka keskeisin elämänkokemus käpertyy vallan ja häpeän ympärille. Tämä aiheuttaa kärsimystä eli stressikuormaa niin fyysisesti, sosiaalisesti, mentaalisesti kuin moraalisestikin.
Elämässä kärsimystä lievitetään mielihyvällä.
Oli näkökulma sitten biologia, kehityspsykologia, antropologia tai sosiologia, vaikuttaa selvältä, että me tarvitsemme mielihyvää jossakin muodossa, jotta jaksaisimme jatkaa olemassaoloamme.
Jossakin vaiheessa nautinnot ajavat ilon ulos elämästä.
Addiktiossa on kyse sairaalloisesta kiintymyssuhteesta mielihyvään. Mitä enemmän elämässä on stressiä, sitä varmemmin jonkin mielihyvän lähteistä muuttuu myrkylliseksi.
Ehdollistavan altistumisen myötä me tuhoamme voimakkailla tunnekokemuksilla mielihyväkeskuksemme, kunnes elämästä katoaa muu mielihyvä kuin riippuvuussairauden kuumeinen nautinto. Paluuta täydelliseen terveyteen ei ole. Pian yhdeksän vuotta elämää raittiina rakastanut alkoholisti-veljeni Marko Kulmala ilmaisee tämän näin: liuottamalla tuorekurkusta voi tehdä suolakurkun, mutta mikään huuhtelu ei tee suolakurkusta enää tuorekurkkua.
Kaikissa addiktoissa on kyse ohikiitävästä vallan kokemuksesta. Peliriippuvainen, alkoholisti, somenarkkari, organisaatiokiipijä, pornoilija, työhullu, menestyksen palvoja, syömishäiriöinen, shoppailija, vihamunkki, läheisriippuvainen, kamanisti, rahafetissin palvelija hakevat hetkeä, jolloin kaikki on hallinnassa, kärsimys loittonee ja hekuma vääristää maailmankuvan.
Addiktio on valhe, jota salaisesti palvotaan. Alkoholistin varsinainen himon kohde ei ole humala, vaan alkoholi itse. Addikti ei siis sairautensa kypsässä vaiheessa himoitse sitä, mitä addiktio antaa, vaan hän himoitsee itse himoa. Kysykää pakonomaisilta paneskelijiolta.
Meillä on yhteiskunnallinen ongelma, joka on inhimillisesti merkittävämpi kuin tuloerot, työttömyys tai teollisuuden karkaaminen kaukomaihin. Se on alkoholi. Suomalaisten murheellisin terveyskriisi ei ole lihavuus, sydän- ja verisuonitaudit, uupumus tai masennus, vaan alkoholi.
On totta, että jyrkät tuloerot aiheuttavat epäsuorasti alkoholismia. Myös työttömyydellä ja paradoksaalisesti toimeentulo-ongelmilla on korrelaatiosuhde hallitsemattomaan alkoholin käyttöön. Mutta koska ihmisen alkoholismin hoito onnistuu sekä nopeammin että todennäköisemmin kuin työttömyyden tai tuloerojen lakkauttaminen, kaikenlaisen kiivailun sijaan paneudutaan paremmin juoppojen jeesaamiseen.
Addiktioista syntyvää pahoinvointia ei tulisi niin yksinuottisesti panna tämän ihan paskan kapitalistisikojen riistoyhteiskunnan piikkiin. Sellainen siirtää vastuun toipumisen mahdollisuudesta väärään osoitteeseen.
Vain ihminen voi haluta lopettaa juomisen. Päätöksessä syntyvän parannuksen hetken jälkeen yhteiskunnan tahtotila auttaa voi kantaa hedelmää.
Kun ihminen haluaa lopettaa juomisen, lähimmäiset ja yhteiskunta saattavat onnistua tukemisyrityksissään. Yhteiskunta ei voi estää ketään ryyppäämästä tai sairastumasta alkoholismiin. Tätä yritettiin tosissaan 1919-1932, mutta raitistamisen sijaan kieltolaki rikollisti kansan.
Kerran sairastuneen elämässä syvävaikutteisimmat siunaukset kumpuavat raitistumisesta.
Kun ymmärtää eri riippuvuus-demonien yleisyyden ja toimintatavan, alkaa tajuta niiden synnyttämän hädän sietämättömyyden. Ja kun samalla näkee, mikä on yhä mahdollista ja jopa todennäköistä raitistuvalle ihmiselle, siitä tulee elämän tärkein taistelu.
Kuten raitistuvat alkoholistit tietävät, vapautuminen alkoholista ei vielä tarkoita automaattista raittiuden lahjaa. Ensin lakataan ryyppäämästä, sitten aletaan hitaasti raitistua.
Tulokset tulevat työläästä toipumisesta. Addiktina tiedän tämän.
Jari Sarasvuo
Jaksot
Jari Sarasvuo: Kutsumus on kaunis sana, kauniimpi kuin menestys
2013-05-05
Yksi elämän suurista tehtävistä on löytää kutsumuksensa.
Jari Sarasvuo: Mielenterveys – entä jos se on ymmärretty väärin?
2013-04-28
Kun tarpeeksi kriittisesti tutkii suomalaisten suurimpia murheita, niiden taustalta löytyy mielenterveyteen liittyviä kysymyksiä.
Jari Sarasvuo: Sielunhoitoa häkämyrkytykseen
2013-04-21
Elämä rikkoo meidät. Onneksi meidät voi ehjätä. Tutkimaton elämä ei lopulta ole elämää, vaan elossapysymistä.
Jari Sarasvuo: Sielurämeen raivaustyökalu
2013-04-14
Ylpeä katsoo, että muiden oikeudet eivät sido häntä, koska ylemmille on omat oikeutensa.
Jari Sarasvuo: Kulttuuria kannattaa opiskella
2013-04-07
Yrityksistä saa tiristettyä lisää rahaa yhteiskunnan moninaisiin tarpeisiin tasan kahdella tavalla. Yritystä voi vahvistaa tai yritystä voi heikentää.
Jari Sarasvuo: Toivo on kiitollisuuden arvokkaimpia muotoja
2013-03-31
Toivo on kiitollisuuden arvokkaimpia muotoja, sillä toivo on elämisen rohkeutta. Toivo tekee tulevaisuudesta nykyhetkeä ravitsevan elävän voiman ja lisää vaihtoehtojen määrää tässä hetkessä, oli tilanne kuinka tukala tahansa.
Jari Sarasvuo: Kuolemalle kiitos, sain siltä paljon
2013-03-24
Elämä on luopumista. Elämä on menetyksistä koostuva helminauha, joka pysyy kasassa surutyön avulla.
Jari Sarasvuo: Meidän ei ole pakko taantua barbaareiksi. Voimme myös kasvaa vanhemmuuteen
2013-03-17
Tämä koskee erityisesti sinua, lapseton. Koska vain kylä voi kasvattaa lapsen, et voi enää kääntää päätäsi pettymyksesi, elämäntilanteesi tai valintasi oikeutuksella.
Jari Sarasvuo: Terveyden vahvistaminen on velvollisuus
2013-03-10
Jos olet sairas, voit ehkä saada lohtua siitä, että tilasi on ennemmin tai myöhemmin jokaisen ihmisen osa, ellei äkkikuolema armahda. Moni saa voimaa stoalaisesta tyyneydestä.
Jari Sarasvuo: Me olemme kiusaajakansaa
2013-03-03
Moraalinen nälänhätämme huutaa tämän ajan sivistysliikettä.
Jari Sarasvuo: Kilpailun paradoksi
2013-02-24
Kilpailu on yhtä terveellistä ihmisen itsetunnolle kuin sokeri hampaille.
Jari Sarasvuo: Rakkaus on ajanjakso yksinäisyyden ja kyllästymisen välissä
2013-02-17
Rakkaus ei ole tunne. Se on päätös. Kun toinen on ensimmäinen, harvoin jää itse ilman tai edes tappiolle.
Jari Sarasvuo: Johtajalla olkoon bulldogin lärvi ja särkynyt sydän
2013-02-10
Johtajan tehtävä ei ole ensisijaisesti tuottaa tuskaa, vaan sietää sitä, ja pyrkiä minimoimaan vastuullisesta työstä vääjäämättä syntyvä tunnemyrkky.
Jari Sarasvuo: Keskustelukulttuurissa on meneillään käänne
2013-02-03
Ihmismielen kollektiivisissa viemäreissä ryömivien morlokkien rinnalle on nousemassa keskustelukulttuurin rauhanliike.
Jari Sarasvuo: Tulokset tulevat toipumisesta. Addiktina tiedän tämän
2013-01-27
Addiktioista syntyvää pahoinvointia ei tulisi niin yksinuottisesti panna tämän ihan paskan kapitalistisikojen riistoyhteiskunnan piikkiin. Sellainen siirtää vastuun toipumisen mahdollisuudesta väärään osoitteeseen.
Jari Sarasvuo: Kun yhteiskunta ja mieli hajoavat, muiden menestys auttaa
2013-01-20
Tässä ajassa on kaksi suurta haastetta, suorastaan kohtalonkysymystä. Ihmisyyden kaksi polaarista napaa, yhteiskunta ja mieli, ovat molemmat hajoamassa.
Jari Sarasvuo: Armo on johtamisinnovaatioiden ässä
2013-01-13
Meidät erotti pandan kohtalosta kaksi asiaa. Ensinnäkin meille sattui seksi ja ruoka maistumaan, päinvastoin kuin tälle evoluution pudokkaalle. Toiseksi me keksimme uskonnon.
Jari Sarasvuo: Miksi idealistit eivät tee ihmeitä?
2013-01-06
Idealisti on kuin Nuuksion metsässä eksyvä suunnistaja. Kun maasto ja kartta eivät vastaa toisiaan, idealisti julistaa, että maasto on väärässä. Jari Sarasvuo pohti ensimmäisessä lähetyksessään sitä, miksi idealistit eivät tee ihmeitä.
Jari Sarasvuo
Tiistaisin klo 13.00-14.00 ja klo 22.00-23.00

Jari Sarasvuo kertoo haluavansa taistella taikauskoa, sivistymättömyyden levittämistä ja vaarallisen löysää ajattelua vastaan ihmettelemällä, mitä kaikkea saa aikaiseksi kun harjoittaa kriittistä ajattelua kiinnostavien ihmisten ja ilmiöiden äärellä.
Jari Sarasvuon kolumni julkaistaan aina lähetystä edeltävänä sunnuntaina.
Aamun parhaat palat
Vieraat Kaikki vieraat »
”Olen ehdottomasti idealisti, mutta mun ideat ja visiot on sen verran käytännönläheisiä, että pyrin varmistamaan sen, että ne ovat myös konkreettisilla ratkaisuilla toteutettavissa”, totesi ympäristöministeri Ville Niinistö Politiiikkaradiossa.
"Elimistö on rakentunut niin, että kaikki tieto tulee ensin tunnealueiden läpi. Varsinkin päätöksissä tunteilla on suuri rooli", toteaa tunteita työelämässä tutkinut kirjailija, psykologi Jarkko Rantanen.
"Mua on ainakin koko elämän seurannut sellanen Peter Pan -syndrooma, että en haluaisi kasvaa aikuiseksi ja haluisin aina, että isä ja äiti pitää huolta", sanoo näyttelijä Pihla Penttinen. Hän on pääroolissa yhdessä Kreeta Salmisen kanssa Helsingin Kaupunginteatterin Onnellissa ja Annelissa.
"Tän päivän nuoret ne on ihan valtavia, ne on uskomattomia", sanoo elokuvaohjaaja Maarit Lalli.
"Silloin se huumorinteko on parhainta ja uskottavinta, kun nauraa ittelleen ja löytää ittestään sen pointin mille nauraa", kertoo Jope Ruonansuu.
Tulossa Urheilulähetykset »
- Tiistaina 7.5. klo 7.50 › Aamun vieraana toimittaja, kirjailija Minna Lindgren.
- Tiistaina 7.5. klo 9.03 › Polkupyöräilyn hurmaa. Studiovieraana Petteri Nisula.
- Tiistaina 7.5. klo 12.30 › Päivän kansanedustaja: Mats Nylund (r).
- Tiistaina 7.5. klo 13.02 › Jari Sarasvuo: Kutsumus on kaunis sana, kauniimpi kuin menestys.
- Tiistaina 7.5. klo 18.03 › Urheiluilta: Koripallon ensimmäinen SM-loppuottelu.
- Keskiviikkona 8.5. klo 9.03 › Aamun vieraana laulaja Laura Närhi.
- Keskiviikkona 8.5. klo 12.30 › Päivän kansanedustaja: Jussi Niinistö (ps).
- Keskiviikkona 8.5. klo 13.02 › Perttu Häkkinen: Miksi suomalaisesta mediasta on tullut osa trollausteollisuutta? Vieraina Uusi Suomi -verkkojulkaisun päätoimittaja Markku Huusko sekä tutkija ja toimittaja Janne Zareff.
- Torstaina 9.5. klo 12.30 › Lääke talouskriisiin: ”Kaikkien oma peffa likoon. Haastattelussa Euroopan tilintarkastutuomioistuimen entinen jäsen ja ex-kansanedustaja Olavi Ala-Nissilä.
- Torstaina 9.5. klo 16.30 › Urheiluilta: Jalkapallokierros. Honka - RoPS, Inter - Lahti, JJK - VPS, KuPS - TPS, MYPA - Jaro.
























