Yle Puhe

Seuraa lähetystä

Ohjelmat > Jari Sarasvuo

Jari Sarasvuo: Me olemme kiusaajakansaa

Jari Sarasvuo: Me olemme kiusaajakansaa

03.03.2013

Kun tilaisuus tulee, me pyrimme nokkimaan häpeätuomion saaneen ihmisen hengiltä. Viime viikolla tämän sai kokea filosofian tohtori Pekka Himanen.

Verkkojulkaisu Long Play julkaisi ansiokkaan viime viikolla jutun Pekka Himasen roolista valtion luottotulevaisuusfilosofina. Se, miten televisiokanavat, iltapäivälehdet, Helsingin Sanomat, radiokanavat toimituksissaan päättivät Himasen häpäisyä nokittaa, on Suomen ennätys filosofien ja tutkijoiden työn huomioarvossa. Varsinainen veririeha vietettiin tietenkin sosiaalisessa mediassa. Yksi asia kävi selväksi. Himanen on ihan huono. On aina ollut, mutta siltikään ei niin huono kuin on jatkossa.

Ymmärsin suuttumuksen, joka syntyi tohtori Himasen toimeksiannosta, tekstin laadusta ja palkkiosummasta. Havahtuminen todellisuuteen oli tarpeen sekä tilaajalle että tekijälle. En silti voinut hyväksyä tapaa ja mittaa, jolla käsiteltiin Pekka Himanen –nimisen ihmisen arvoa ja oikeutusta ammattiinsa.

Kävin aiheesta puoli päivää debattia yhteisöpalvelu Twitterissä. Minua järkytti perusfiksujen ihmisten kyvyttömyys erottaa kritiikin oikeutusta hekumasta, joka syntyy tilaisuudesta haavoittaa jonkun identiteettiä. Henkilöön keskittyvä sosiaalinen pahoinpitely aiheuttaa kohteessaan identiteettistressiä.

Identiteettistressi tarkoittaa rasitusta, joka kohdistuu ihmisen henkilöön, persoonaan ja maineeseen. Identiteettistressi heikentää terveyttä ja todennäköisesti tappaa, ainakin niin on luettavissa useista suurista väestötutkimuksista.

Kriisissä käy niin, että tunteet käyttävät ihmistä ja ihminen alkaa ajatella tunteillaan järjenkäytön sijaan. Tunteista kuluttavin ja vaarallisin on häpeä. Häpeä synnyttää ihmisessä eliminaatiorefleksin. Häpeään tukehtuva ihminen pyrkii paniikistaan pakoon tuhoamalla itseään ja ympäristöään. Laajennetut itsemurhat, kouluampumiset, terrorismi ja perhesurmat saavat kaikki käyttövoimansa häpeästä.

Useimmin häpeä ei laukaise välitöntä ja dramaattista väkivaltaa. Usein häpeä muokkautuu masennuksen, päihdeongelmien, uupumuksen, kroonisen ärtyisyyden ja ylipäänsä mielen vikaantumisen lähteeksi.

Kiusaaminen on häpäisyä. Se tarkoittaa toisen sosiaalisen aseman heikentämistä. Niin eläimillä kuin ihmisillä on osoitettu, että mikään ei vaikuta terveyteen niin kuin asema laumassa eli laajemmassa kuvassa maine.

Niin ihmisyhteisöissä kuin luomakunnassakin valta perustuu pelottelun synnyttämään neuvotteluasemaan. Pelottelu ei aikuisten maailmassa kohdistu fyysiseen uhkaan vaan vaaraan menettää hyväksyvää huomiota eli asemaa laumassa. Alfat vahvistavat asemaansa annostelemalla rakkauttaan, hyväksyvää huomiota, kanssakäymistä, joka lisää suosiota ja antaa suojaa muiden pahansuopuudelta.

Eläimelliseksi taantuneen laumadynamiikan työkalu on kiusaaminen. Suomi on kiusaamisessa kansainvälisesti melkein yhtä ylivoimainen kuin pesäpallossa.

Me ilkumme, nolaamme, vähättelemme tai pahin kaikista, kieltäydymme tunnustamasta toisen olemassaoloa katsomalla ohi.

Häpäisy ilmenee selän kääntämisenä, muka kätkettyinä eleinä (silmien muljauttelu, maiskuttelu, katsekontaktista kieltäytyminen, tuhahtelu, seinille katselu), julkisina läheisyyden osoituksina armossa kylpeville (piikki periferiaan karkotetuille), selän takana sopimisena sekä tietenkin pahansuopuutena puheissa, jossa ostetaan ja myydään valta-asetelmia mitään alhaisuuden muotoa kaihtamatta.

Kun tämä tapahtuu julkisesti, vaikutukset ovat joskus moninkertaiset.

Mistä tiedät, oletko todistamassa tai mukana kiusaamisessa. Kiusaamisen litmustesti: saako kiusaaja työlleen yleisöä ja rikoskumppaneita eli aletaanko kiusattua eristää lauman arjesta?

Lauman laidalle syrjitty omegaparka maksaa kiusatuksi tulemisestaan kovan hinnan. Hän heikkenee, menettää elämänhaluaan, laiminlyö itseään, läheisiään ja mahdollisuuksiaan. Hän suostuu osaansa, suistuu minäparkakäytökseen ja kerjää lisää kuritusta, joskus kirjaimellisesti. Uhri kieltää itseltään luvan rakastaa elämää.

Jos kiusaaminen on julkista, sen vaikutukset voivat kertautua. Vahvat eivät välttämättä sorru. Siis sorru heti. He sortuvat myöhemmin. Tavallaan ja voimavarojensa määräämällä tavalla.

Lainaus esikuvaltani filantrooppi Juha Kokkilalta, joka on turhaan yrittänyt saada aikaan kiusaamisesta laajaa yhteiskunnallista ja kulttuurillista keskustelua.

”Kiusaamista on käsitelty koulukiusaamisena tai työpaikkakiusaamisena sen sijaan, että tunnustettaisiin kiusaamisen pesiytyneen kulttuuriimme.
Lapsemme eivät ole itse keksineet kiusaamista vaan ovat kasvaneet kiusaamiskulttuurissa ja ovat oppineet siihen, että kiusaamalla käytetään valtaa eikä siitä joudu vastuuseen.
Kiusaaminen syö ihmisten voimavaroja ja elämänhalua. Kiusaamisen vuoksi menetämme lahjakkuuksia ja resursseja. Kiusaamisen vuoksi lisääntyy luovuttaminen, syrjäytyminen, mielenterveysongelmat ja vähenee avoimuus ja usko oikeusvaltioon. Kiusaaminen on ilmentymä sivistymättömyydestä.
Kiusaamisen vastustaminen tulisi ottaa arvovaltaiselle agendalle ja nähdä se laajana eri elämänaloja ja hallinnonaloja koskevana haasteena.”

Moraalinen nälänhätämme huutaa tämän ajan sivistysliikettä. Kohtele ihmistä paremmin kuin viettisi yllyttävät sinua kohtelemaan toista.

Jari Sarasvuo

Jaksot

Jari Sarasvuo: Kutsumus on kaunis sana, kauniimpi kuin menestys

2013-05-05

Yksi elämän suurista tehtävistä on löytää kutsumuksensa.

Jari Sarasvuo: Mielenterveys – entä jos se on ymmärretty väärin?

2013-04-28

Kun tarpeeksi kriittisesti tutkii suomalaisten suurimpia murheita, niiden taustalta löytyy mielenterveyteen liittyviä kysymyksiä.

Jari Sarasvuo: Sielunhoitoa häkämyrkytykseen

2013-04-21

Elämä rikkoo meidät. Onneksi meidät voi ehjätä. Tutkimaton elämä ei lopulta ole elämää, vaan elossapysymistä.

Jari Sarasvuo: Sielurämeen raivaustyökalu

2013-04-14

Ylpeä katsoo, että muiden oikeudet eivät sido häntä, koska ylemmille on omat oikeutensa.

Jari Sarasvuo: Kulttuuria kannattaa opiskella

2013-04-07

Yrityksistä saa tiristettyä lisää rahaa yhteiskunnan moninaisiin tarpeisiin tasan kahdella tavalla. Yritystä voi vahvistaa tai yritystä voi heikentää.

Jari Sarasvuo: Toivo on kiitollisuuden arvokkaimpia muotoja

2013-03-31

Toivo on kiitollisuuden arvokkaimpia muotoja, sillä toivo on elämisen rohkeutta. Toivo tekee tulevaisuudesta nykyhetkeä ravitsevan elävän voiman ja lisää vaihtoehtojen määrää tässä hetkessä, oli tilanne kuinka tukala tahansa.

Jari Sarasvuo: Kuolemalle kiitos, sain siltä paljon

2013-03-24

Elämä on luopumista. Elämä on menetyksistä koostuva helminauha, joka pysyy kasassa surutyön avulla.

Jari Sarasvuo: Meidän ei ole pakko taantua barbaareiksi. Voimme myös kasvaa vanhemmuuteen

2013-03-17

Tämä koskee erityisesti sinua, lapseton. Koska vain kylä voi kasvattaa lapsen, et voi enää kääntää päätäsi pettymyksesi, elämäntilanteesi tai valintasi oikeutuksella.

Jari Sarasvuo: Terveyden vahvistaminen on velvollisuus

2013-03-10

Jos olet sairas, voit ehkä saada lohtua siitä, että tilasi on ennemmin tai myöhemmin jokaisen ihmisen osa, ellei äkkikuolema armahda. Moni saa voimaa stoalaisesta tyyneydestä.

Jari Sarasvuo: Me olemme kiusaajakansaa

2013-03-03

Moraalinen nälänhätämme huutaa tämän ajan sivistysliikettä.

Jari Sarasvuo: Kilpailun paradoksi

2013-02-24

Kilpailu on yhtä terveellistä ihmisen itsetunnolle kuin sokeri hampaille.

Jari Sarasvuo: Rakkaus on ajanjakso yksinäisyyden ja kyllästymisen välissä

2013-02-17

Rakkaus ei ole tunne. Se on päätös. Kun toinen on ensimmäinen, harvoin jää itse ilman tai edes tappiolle.

Jari Sarasvuo: Johtajalla olkoon bulldogin lärvi ja särkynyt sydän

2013-02-10

Johtajan tehtävä ei ole ensisijaisesti tuottaa tuskaa, vaan sietää sitä, ja pyrkiä minimoimaan vastuullisesta työstä vääjäämättä syntyvä tunnemyrkky.

Jari Sarasvuo: Keskustelukulttuurissa on meneillään käänne

2013-02-03

Ihmismielen kollektiivisissa viemäreissä ryömivien morlokkien rinnalle on nousemassa keskustelukulttuurin rauhanliike.

Jari Sarasvuo: Tulokset tulevat toipumisesta. Addiktina tiedän tämän

2013-01-27

Addiktioista syntyvää pahoinvointia ei tulisi niin yksinuottisesti panna tämän ihan paskan kapitalistisikojen riistoyhteiskunnan piikkiin. Sellainen siirtää vastuun toipumisen mahdollisuudesta väärään osoitteeseen.

Jari Sarasvuo: Kun yhteiskunta ja mieli hajoavat, muiden menestys auttaa

2013-01-20

Tässä ajassa on kaksi suurta haastetta, suorastaan kohtalonkysymystä. Ihmisyyden kaksi polaarista napaa, yhteiskunta ja mieli, ovat molemmat hajoamassa.

Jari Sarasvuo: Armo on johtamisinnovaatioiden ässä

2013-01-13

Meidät erotti pandan kohtalosta kaksi asiaa. Ensinnäkin meille sattui seksi ja ruoka maistumaan, päinvastoin kuin tälle evoluution pudokkaalle. Toiseksi me keksimme uskonnon.

Jari Sarasvuo: Miksi idealistit eivät tee ihmeitä?

2013-01-06

Idealisti on kuin Nuuksion metsässä eksyvä suunnistaja. Kun maasto ja kartta eivät vastaa toisiaan, idealisti julistaa, että maasto on väärässä. Jari Sarasvuo pohti ensimmäisessä lähetyksessään sitä, miksi idealistit eivät tee ihmeitä.

1 2

Jari Sarasvuo

Tiistaisin klo 13.00-14.00 ja klo 22.00-23.00

Jari Sarasvuo

Jari Sarasvuo kertoo haluavansa taistella taikauskoa, sivistymättömyyden levittämistä ja vaarallisen löysää ajattelua vastaan ihmettelemällä, mitä kaikkea saa aikaiseksi kun harjoittaa kriittistä ajattelua kiinnostavien ihmisten ja ilmiöiden äärellä.

Jari Sarasvuon kolumni julkaistaan aina lähetystä edeltävänä sunnuntaina.

Aamun parhaat palat

Vieraat Kaikki vieraat »

Yle Puhe äänessä

  • Olga K
  • Miia Krause
  • Jussi Wistrand
  • Jarmo Laitaneva
  • Mikko Jylhä
  • Markus Leikola
  • Jussi Lähde
  • Marko Miettinen
  • Jari Sarasvuo
  • Maria Pettersson
  • Salla Vuolteenaho
  • Lea Miettinen
  • Maritta Vehviläinen
  • Raimo Tyykiluoto
  • Kati Keinonen
  • Tiina Lundberg
  • Heidi Laaksonen
  • Kati Turtola
  • Tapio Pajunen
  • Anu Packalén
  • Salme Unkuri
  • Perttu Häkkinen
  • Abdirahim Hussein
  • Ali Jahangiri
Muualla Yle.fi:ssä