Suomi sai uuden presidentin
Maan äidin työtä jatkamaan puolivallaton presidentti
Maan äidin työtä jatkamaan puolivallaton presidentti
Tupakkalaki tiukkeni jälleen vuoden 2012 alussa
Suomi on ensimmäinen maa, jossa tupakoinnin loppuminen on kirjattu lain päämääräksi. Suomalaisten tupakoinnin rajoitukset alkoivat laista, joka astui voimaan vuonna 1977. Mainontakielto ja 16 vuoden ikäraja herättivät myös kansainvälisten tupakkayhtiöiden kiinnostuksen. Vuoden 2012 alussa tupakkatuotteita ei saanut enää pitää kaupoissa esillä.
Vuoden aikana muistettiin lukuisten taitelijoitten merkkipäiviä
Suomen Pankki vaihtoi markkoja euroiksi helmikuun loppuun asti
Pikkutuhmuudet, mennyt sää ja erakkous kiehtoivat
Muotoilijat olivat esillä Helsingin design-pääkaupunkivuonna
Helsinki juhli 200. vuottaan pääkaupunkina
Velkakriisi kuritti euroaluetta
Suomen rautatiet 150 vuotta
Suomen rautatieliikenne käynnistyi maaliskuussa 1862, kun ratayhteys Helsingin ja Hämeenlinnan välillä valmistui. Junamatka pääkaupungista Hämeenlinnaan kesti lähes viisi tuntia.
Suomi on ollut maailman paras pesismaa jo 90 vuotta
Pesäpallo oli 1950- ja 1960-luvuilla suursuosiossa, ja myös presidentti Urho Kekkonen oli mukana sarjan avausotteluissa. Vuonna 1990 SM-sarja muuttui Superpesikseksi, jonka ensimmäinen vuosikymmen kuului Sotkamon Jymylle. Elävän arkiston videoissa nähdään nostalgisia välähdyksiä niin lajin kestomenestyjistä kuin historiaan jääneistä joukkueista.
Nokia oli pitkään maailman suurin ja kaunein matkapuhelinten valmistaja. Sitten yhtiö alkoi yhtäkkiä hävitä kilpailijoilleen. MOT päätti selvittää, mistä Nokian vaikeudet juontuvat. Myös kännyköiden valmistus Suomessa loppui, vaikka toisin oli lupailtu. Ajankohtainen kakkonen seurasi tunnelmia Salon tehtailla.
Pussy Riot -performanssiryhmän valtaapitäviä kritisoiva esitys moskovalaisessa katedraalissa helmikuussa 2012 nosti myrskyn Venäjällä. Alle minuutin mittainen punkesitys ei jäänyt viranomaisiltakaan huomaamatta. Nuorten naisten ryhmä sai nopeasti häädön kirkosta ja pian sen kolme jäsentä pidätettiin.
Suomen Marsalkka on kenialais-suomalais-virolainen adaptaatio Gustaf Mannerheimin elämästä. Afrikkalaiseen tarinankerrontaan perustuva elokuva kertoo yksinäisestä miehestä sankarimyytin takana. The Marshal of Finland sai ensi-iltansa 28. syyskuuta 2012 Rakkautta & Anarkiaa -festivaalilla suuren ennakkokohun saattelemana. Elokuvan tv-esitystä edelsi elokuvaprosesista kertova Operaatio Mannerheim -sarja.
Nuorten syrjäytyminen huoletti
Kaukaloväkivalta puhutti loppuvuoden
Jääkiekon rajut otteet nousevat julkiseksi puheenaiheeksi muutamien vuosien välein. Aihe jakaa mielipiteitä myös lajin ammattilaisten ja fanien keskuudessa. Harmitonta näytösnujakointia vai vaarallista väkivaltaa? Elävä arkisto kokosi yhteen muutamia kohutuimmista tapauksista.
Kuntaliitokset olivat kuntavaalien kuuma peruna
Suomalaisdosentin puheet Venäjällä kummeksuttivat
Suomalaisdosentti Johan Bäckmanin väitettiin antavan venäläismedialle virheellistä tietoa muun muassa venäläissyntyisten lasten huostaanotosta Suomessa. Poliitikot oikoivat kilvan dosentin sanomisia venäläisille.
Sinivalkoinen valhe -elokuva paljasti lisää dopingtapauksia
Köyhyys – miksi? oli marraskuun puheenaihe Ylen kanavilla
21.12.2012 valmistauduttiin maailmanloppuun
Ihmiskunta on historiansa aikana ehtinyt selvitä jo monista maailmanlopuista. Lopun aikoja on erityisellä antaumuksella vietetty vuosien 2000 ja 2012 tienoilla. Maailmanloppu on aina tietenkin vakava asia, mutta siitä on aikain kuluessa irronnut myös apokalyptista viihdettä ja huumoria.